تصمیمان
یادگیری مهارت های جدید

دوستان صمیمی و نزدیکان ما چطور روابط ما را تباهی می‌کشانند؟

روابط عاطفی
در بسیاری از اوقات دوستان صمیمی ما نقش پررنگی در نابودی و تباهی روابط عاطفی ما ایفا می‌کنند. نقش دوستان ازآن‌جهت بسیار برجسته است که اگر به دوستان خود اجازه دهیم مدام در مورد روابط ما نظر دهند و بارها و بارها نظرات آن‌ها را در این مورد بشنویم اگر این نظرات منفی باشد روابط ما را دچار فاصله و سردی خواهد کرد.

دوستان صمیمی و نزدیکان ما چطور روابط ما را تباهی می‌کشانند؟

در بسیاری از اوقات دوستان صمیمی ما نقش پررنگی در نابودی و تباهی روابط عاطفی ما ایفا می‌کنند. نقش دوستان ازآن‌جهت بسیار برجسته است که اگر به دوستان خود اجازه دهیم مدام در مورد روابط ما نظر دهند و بارها و بارها نظرات آن‌ها را در این مورد بشنویم اگر این نظرات منفی باشد روابط ما را دچار فاصله و سردی خواهد کرد.

چرا دوستان و نزدیکان ما صلاحیت نظر دادن در مورد روابط ما را ندارند ؟

دوستان ما به علت اینکه در گفته‌ها و قضاوت‌های خود بر اساس تجربیات قبلی خود عمل می‌کنند و براین اساس نظر می‌دهند می‌توانند ذهن و ضمیر ناخودآگاه ما را به شیوه‌ای غلط برنامه‌ریزی کرده و روابط ما را به سمت شکست سوق دهند.

مثلاً تصور کنید یکی از دوستان شما قبلاً به دلیل خیانت کردن مردی دچار آسیب‌های روحی فراوانی شده است. این فرد اکنون ممکن است نشانه‌های کوچک و ناچیز مثل عدم تماس زیاد مردی را دلیل و شاهدی بر خیانت او بداند؛ و این دردها آسیب‌های خویش را در شما به‌طور ناخودآگاه در شما تخلیه می‌کند.

حالا اگر شما به‌طور مکرر و زیاد با این دوست خود در ارتباط باشید و این صحبت‌ها را بشنوید شما نیز این موضوعات را باور خواهید کرد و در روابط خود سعی می‌کنید به‌شدت طرف مقابل را محدود کنید و زیر نظر بگیرید و رفتاری به‌شدت کنترل‌کننده از خود نشان خواهید داد.

و همین کنترل کردن باعث می‌شود طرف مقابل به پنهان‌کاری و دروغ‌گویی رو بیاورد و روابط عاطفی شمارا به تباهی بکشاند.

یعنی دوستان صمیمی شما با تکرار مداوم یکسری باورها و عقیده‌های غلط باعث شده‌اند شما رفتاری کنترل‌کننده داشته باشید و روابط شما به سمت تباهی پیش رود.

در حقیقت بسیاری از شک‌ها و تردیدهای ما نه به این دلیل که واقعیت داشته‌اند بلکه به این دلیل که خود با باورهای غلط و رفتارهای نامناسب آن‌ها را به واقعیت تبدیل کردیم به وقوع خواهند پیوست.

در نظر داشته باشید که دوستان صمیمی شما از جزئیات رابطه شما باخبر نیستند و فقط بر اساس موضوعی که از شما شنیده‌اند و نه بر اساس آن چیزی که واقعیت دارد نظر می‌دهند و به همین دلیل روابط شمارا به تباهی خواهند کشاند. در اینجا لزوم مشورت با یک روانشناس یا مشاور خوب ضروری به نظر می‌رسد.

دوستان شما به این دلیل که رابطه‌ی نزدیک و صمیمانه‌ای با شما دارند در نظرات خود طرف شمارا می‌گیرند و متعصبانه و به‌دوراز درنظرگرفتن همه شرایط نظر می‌دهند و دیگران را مقصر قلمداد می‌کنند.

و اکثر این قضاوت‌ها بر اساس تجربیات گذشته خودشان بوده و نه آن چیزی که واقعیت دارد آن‌ها روانشناس یا مشاور نیستند که بخواهید به آن‌ها اعتماد کنید.

تصور کنید دوست شما قبلاً با فردی در ارتباط بوده که از بعضی جهات شباهت‌هایی با شریک عاطفی شما دارد و دوست شما لطمات زیادی در این رابطه خورده، در این شرایط او به افرادی که با شما در ارتباط‌اند هم به چشم بدبینانه‌ای نگاه می‌کند و به‌طور ناخودآگاه به دنبال نشانه‌های عدم صداقت در وی می‌گردد؛ زیرا او اکنون ترسی از مردان دارد که باعث می‌شود در همه حال نگاه منفی نسبت به مردان داشته باشد و حق را به خانم‌ها بدهد.

چگونه اجازه ندهیم دوستان صمیمی روابط ما را به تباهی بکشانند؟

اجازه دهید دوستان صمیمی‌تان در همان جایگاه دوست باقی بمانند و به آن‌ها به‌عنوان یک راهنما و مشاور اعتماد نکنید.

و اگر دوستان شما خواستند در مورد روابط شما نظر دهند مواردی که گفتیم را برای خود یادآوری کنید و اجازه ندهید آن‌ها بر اساس باورها و عقاید خود ضمیر ناخودآگاه و ذهن شمارا برنامه‌ریزی کنند.

هرچقدر بیشتر صحبت‌های منفی دوستان خود را راجع به شریک عاطفی‌تان بشنوید بیشتر احتمال دارد حرف‌های او را باور کنید و بیشتر احتمال به تباهی کشیده شدن رابطه شما وجود دارد.

پس تا می‌توانید از دوستان منفی خود که نگاه بدبینانه‌ای دارند فاصله بگیرید.

چطور اجازه ندهیم دوستان و اطرافیان همسر رابطه‌ی ما را به تباهی بکشانند؟

سعی کنید نظر آن‌ها را به خود جلب کنید. یکی از بهترین کارها برای اینکه جلوی تأثیر منفی که خانواده و نزدیکان همسرتان روی او می‌گذارند تا او را نسبت به شما بدبین کنند این است که در مقابل همسر خود تا می‌توانید به آن‌ها محبت کنید.

بعد در پشت سرشان به همسرتان بگویید:

من خیلی خانواده‌ات (مثلاً مادرت) را دوست دارم. می‌خواهم هر کاری انجام دهم تا رضایت آن‌ها را به دست بیاورم. امیدوارم موفق شده باشم. به نظرت کار دیگری هست که بتوانم انجام دهم تا بیشتر خوشحال شوند؟

اگر به این شکل عمل کنید حتی اگر خانواده وی مثل مادرش پشت سر شما بدگویی کند به دلیل تلاش‌هایی که برای جلب رضایت او انجام دادید و حرف‌هایی که به همسرتان زدید باعث می‌شوید همسرتان از شما دفاع و حمایت کند؛ زیرا قبل از اینکه آن‌ها بخواهند ذهنیت همسرتان را نسبت به شما منفی کنند شما ذهن و ضمیر ناخودآگاه همسرتان را طوری برنامه‌ریزی کرده‌اید که فردی مطمئن و درستکار هستید.

 

 

 

امتیاز به این مقاله
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *