تصمیمان
یادگیری مهارت های جدید

چگونه در یک رابطه‌ی عاطفی وجود خود را مساوی احساس مثبت برای طرف مقابل کنید؟

احساس مثبت
آیا تابه‌حال برای شما اتفاق افتاده که تا اسم فردی خاص را درگوشی‌تان می‌بینید سراسر شاد شوید؟آیا برایتان پیش‌آمده که به‌محض ورود به خانه یا محل کار احساس کسالت و خستگی فراوان کنید؟در این مقاله بررسی می‌کنیم که چگونه و با چه روش‌هایی می‌توان احساس مثبتی ناشی از وجود خود را به‌طرف مقابل القا کرد

چگونه در یک رابطه‌ی عاطفی وجود خود را مساوی احساس مثبت برای طرف مقابل کنید؟

آیا تابه‌حال برای شما اتفاق افتاده که تا اسم فردی خاص را درگوشی‌تان می‌بینید سراسر شاد شوید؟

آیا برایتان پیش‌آمده که به‌محض ورود به خانه یا محل کار احساس کسالت و خستگی فراوان کنید؟

در این مقاله بررسی می‌کنیم که چگونه و با چه روش‌هایی می‌توان احساس مثبتی ناشی از وجود خود را به‌طرف مقابل القا کرد

در یک رابطه‌ی عاطفی هرگاه مدام بر سر موضوعات مختلف نزاع و دعوا و ناسزاگویی کنید و این احساسات منفی را به‌طرف مقابل انتقال دهید باعث می‌شوید که ناخودآگاه طرف مقابل وجود شمارا مساوی احساس منفی و حال بد تعبیر کند درنتیجه شخص برای دوری از این احساس منفی تلاش می‌کند از شما دور بماند.

یا مثلاً یک کودک را تصور کنید که قبلاً با انجام یک کاری تنبیه و بااحساس بد روبه‌رو شده است احتمال اینکه دوباره آن کار را انجام دهد بسیار کمتر است؛ زیرا بین احساس بدو آن رفتار خاص رابطه‌ی مستقیمی برقرارشده است.

دعوا، قهر، نزاع، ناسزاگویی، انتظارات بیش‌ازحد، رفتارهای کنترل‌کننده، انتقادهای مداوم و بسیاری از رفتارهای دیگر باعث انتقال این احساسات منفی در طرف مقابل می‌شود

و ازآنجایی‌که انسان‌ها رفتار هر فرد را نمایانگر شخصیت آن فرد می‌دانند در صورت انجام رفتارهای غلط شخصیت و وجود شما مساوی احساسات بد قلمداد می‌شود.

و درنتیجه طرف مقابل تا جایی که امکان دارد از شما فاصله می‌گیرد.

البته باید توجه داشت که پرهیز از این احساسات منفی به معنی نادیده‌گیری حقوق خود در رابطه نیست و به این معنی نیست که به کارهای اشتباه دیگران اعتراض نکنید و برای تغییر آن کاری انجام ندهید.

بلکه به این معنی است که باید با استراتژی درست وارد عمل شوید و رفتاری مناسب و هوشمندانه از خود بروز دهید.

توجه داشته باشید که هرچند رفتارهای دوستانه ممکن است شمارا خیلی زود به خواسته دلخواه خود نرساند ولی رفتارهای کنترل‌کننده و آزاردهنده بتواند به‌سرعت اوضاع را طبق میل شما پیش ببرد ولی این فقط در کوتاه‌مدت ممکن است اثر داشته باشد با ادامه‌ی این روش با جمع شدن احساسات منفی در طرف مقابل و لبریزشدن آستانه تحملش شکست جبران‌ناپذیری را متحمل خواهید شد.

دقت داشته باشید که برای اینکه به هدف اصلی ازدواج که همان افزایش احساس مثبت و شادکامی است دست‌یابید باید علاوه براینکه از بروز این احساسات منفی جلوگیری می‌کنید برنامه‌ای هم برای ایجاد این احساسات مثبت در زندگی مشترک خود داشته باشید.

این احساسات مثبت می‌تواند تفریح، سرگرمی، خبرهای خوب، لبخند، شادی و نشاط و موفقیت دررسیدن اهداف زندگی باشد.

همچنین شرکت در فعالیت‌ها و سرگرمی‌های طرف مقابل و لبخند داشتن می‌تواند وجود شمارا برای شریک عاطفی‌تان مساوی احساس مثبت کند.

ازآنجایی‌که انسان‌ها دوست دارند عواملی که برای آن‌ها احساس مثبت ایجاد می‌کنند را حفظ و از عواملی باعث ایجاد احساس منفی در آن‌ها می‌شوند فاصله بگیرند شما با ایجاد احساسات مثبت کاری می‌کنید که طرف مقابل برای جلب رضایت و اجابت درخواست‌هایتان بیشتر تلاش کند.

چگونه از تکنیک ایجاد احساس مثبت برای تغییر رفتار طرف مقابل استفاده کنیم:

 

همچنین برای تغییر رفتار موردنظر در طرف مقابل نیز می‌توانید آن رفتاری که انتظار دارید او انجام دهد را بااحساس مثبت مرتبط کنید و بدین ترتیب ذهن او را با انجام آن رفتار مورد انتظار برنامه‌ریزی کنید.

و آن شخص به‌طور ناخودآگاه تمایل به انجام کاری دارد که از آن احساس مثبت دریافت کرده است.

مثلاً اگر برای ترک سیگار همسر خود تلاش می‌کنید وقتی او سیگار مصرف نمی‌کند به احساس مثبت انتقال دهید. به‌این‌ترتیب طرف مقابل برای حفظ این احساس مثبت انگیزه بیشتری برای ترک سیگار پیدا می‌کند.

و وقتی فرد یک رفتار مشخص را بارها و بارها تکرار کندخودپنداره و باور او تغییر کرده و رفتار جدید را بخشی از شخصیت او در نظر می‌گیرد.

برای مثال اگر فردی به مدت چند هفته شروع به راست‌گویی کند خود پنداره او تغییر می‌کند و خود را یک فرد راست‌گو تلقی می‌کند.

برای اینکه شما این فرایند را تسریع کنید و روند تغییر خودپنداری را سرعت ببخشید بعدازاینکه متوجه شدید او با شما صادق بوده می‌توانید لبخند بزنید و مثلاً به او بگویید چیزی که باعث شده من بیشتر عاشق تو شوم همین راست‌گو بودن تو است.

با گفتن چنین جملاتی خیلی زودتر خودپنداری او تغییر می‌کند زیرا او قانع می‌شود که فردی راست‌گو است و تمام تلاشش را برای حفظ این خودپنداری جدید خواهد کرد و در صورت انجام ندادن آن احساس گناه خواهد کرد.

در این مقاله چگونگی تاثیراحساسات مثبت و منفی بر رابطه و چگونه وجود خود را برای طرف مقابل مساوی احساس مثبت کنیم بررسی کردیم

امتیاز به این مقاله
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *