تصمیمان
یادگیری مهارت های جدید

چطور یک اختلاف کوچک بین زوجین منجر به یک بحران لاینحل می‌شود؟

اختلاف بین زوجین
حتماً شما هم تجربه‌های مشابهی داشتید که یک بحثیا اختلاف بسیار ساده و پیش افتاده بین زوجین ر منجر به‌روز دعواهای جدی در روابط بین فردی می‌شود. در این مقاله بررسی می‌کنیم ریشه این اتفاق از کجا سرچشمه می‌گیرد و روش جلوگیری از تبدیل‌شدن اختلافات و بحث‌های ساده زوجین به دعواهای بزرگ را می‌آموزیم.

چطور یک اختلاف کوچک بین زوجین منجر به یک بحران لاینحل می‌شود؟

حتماً شما هم تجربه‌های مشابهی داشتید که یک بحثیا اختلاف بسیار ساده و پیش افتاده بین زوجین ر منجر به‌روز دعواهای جدی در روابط بین فردی می‌شود.

در این مقاله بررسی می‌کنیم ریشه این اتفاق از کجا سرچشمه می‌گیرد و روش جلوگیری از تبدیل‌شدن اختلافات و بحث‌های ساده زوجین به دعواهای بزرگ را می‌آموزیم.

در چنین دعواهایی یکی از طرفین مدام در حال اثبات این موضوع است که حق با اوست و دیگری را محکوم می‌کند و طرف دیگر هم بدون اینکه به صحبت‌های فرد مقابل خود گوش کند شروع به تفسیرها و نتیجه‌گیری‌های غیرعقلانی و غیرواقعی می‌کند.

در این‌گونه اختلاف‌ ها بین زوجین و مشاجرات هیچ‌کدام از دو طرف اصول برقراری رابطه‌ی درست و گفت‌وگوی صحیح را رعایت نمی‌کنند؛ و یک موضوع ساده مثل یک ویروس به موضوعات دیگر سرایت می‌کند و به دلیل پرشدن آستانه تحمل منجر به بروز درگیری‌های شدید و غیرقابل‌حل می‌شود.

مثلاً در روابط نامزدی بین دختروپسر هنگامی‌که دختر با تماس‌های کم پسر روبه‌رو شود این‌گونه نتیجه‌گیری می‌کند که وی دیگر به او علاقه‌ای ندارد و همین موضوع آغازگر اختلاف‌ها و بحث‌های جدی‌تر می‌شود.

در اینجا دختر شروع به بهانه‌گیری‌های مکرر می‌کند و در جست‌وجوی شواهدومدارکی است که اثبات کند پسر دیگر به او علاقه‌ای ندارد.

و پسر نیز تاجای ممکن سعی می‌کند دلایل و موارد منفی و بهانه‌هایی را ارائه می‌دهد مه دختر مقصر است.

و این بحث‌ها و بهانه‌های جدید منجر به بحرانی‌تر شدن شرایط و جدایی و قطع ارتباط می‌شود.

به یاد داشته باشید ذهن ما آن چیزی که از او درخواست کنیم را به مانشان می‌دهد اگر از او درخواست کنیم بدی‌های یک شخص را به مانشان دهد و دنبال پیدا کردن نکات منفی باشیم ذهن ما شواهد گوناگونی از بدی‌های او در اختیار ما خواهد گذاشت و اگر از او درخواست کنیم خوبی‌ها و نکات مثبت را در اختیار ما بگذارد شواهد مثبت زیادی به ما نشان خواهد داد.

دلیل اینکه بحث‌ها و اختلافات کوچک بین زوجین بزرگ می‌شوند چیست؟

وقتی در ذهن خود دنبال بهانه‌ها و اثبات شواهدی جهت محکوم کردن طرف مقابل باشیم ذهن ما درون مارا سرشار از احساس تنفر و منفی خواهد کرد و شرایط را بحرانی‌تر می‌کند.

این شرایط گاهی با دخالت اطرافیان پیش می‌آید یعنی اطرافیان هر فرد ممکن است به او کمک کنند موارد منفی بیشتری از آن شخص را به یاد بیاورد و همین موضوع به‌سرعت باعث تشدید اختلافات می‌شود.

راهکارهای مؤثر برای جلوگیری از تبدیل‌شدن بحث‌ها و اختلافات بین زن و شوهر به مسائل بزرگ چیست؟

  1. به‌هیچ‌وجه اجازه ندهید موضوع موردبحث به موضوعات دیگر منحرف و کشانده شود.
  2. گوش شنوایی برای شنیدن صحبت‌های یکدیگر داشته باشید
  3. به‌جای اینکه دنبال دلایلی برای اثبات مقصر بودن طرف مقابل بگردید به دنبال دلایلی برای اثبات علاقه‌ی او به خود باشید.
  4. از تفسیر و تحلیل‌های احساسی به‌خصوص در زمان‌های عصبانیت خودداری کنید چون این نتیجه‌گیری‌ها اغلب درست نیستند.
  5. با آرامش و خونسردی در مورد اختلافات خود صحبت کنید و به‌جای اینکه یکدیگر را محکوم کنید به دنبال راه‌حل باشید.
  6. از روش‌های متقاعدسازی مناسب و همچنین اگر معنای عشق از نظریکیدیگر متفاوت است از گفت‌وگو پیرامون معناهای مختلف عشق صحبت کنید.
  7. برای آرام کردن خود از در دودل کردن برای دیگران خودداری کنید و اجازه ندهید همسرتان هم این کار را بکند.
  8. شرایط رضایت‌بخش و لذت بخشی را ایجاد کنید؛ و اجازه ندهید استرس و احساس ناامیدی در صحبت‌های شما دیده شود و سعی کنید به دیگری احساس مثبتی بدهید.

 

در این مقاله به بررسی چگونگی تبدیل‌شدن یک اختلاف و بحث ساده به یک دعوا و درگیری بزرگ و ایجاد شکاف عمیق در رابطه پرداختیم و در مورد راهکارهای لازم برای جلوگیری از بروز این مسئله صحبت کردیم

با دانستن این مطلب و آگاهی از روش‌های مؤثر برای برخورد با آن تا حد زیادی می‌توانید روابط خود را رضایت‌بخش‌تر کنید.

امتیاز به این مقاله
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *