پیتر دراکر نابغۀ مدیریت (1)

پیتر دراکر نابغۀ مدیریت (1)

پیتر دراکر [1] نابغۀ مدیریت – بخش اول

پیتر دراکر وقتی در 95 سالگی در سال 2005 در گذشت، قدردانی بی شماری از او به عمل آمد. جک ولش[2] می گوید: “دنیا شاهد است که او بزرگترین متفکر در زمینۀ مدیریت در قرن گذشته بوده است.” و معلم بزرگ، تام پیترز، پیتر دراکر را چنین توصیف میکند: ((خالق و آفرینندۀ مدیریت مدرن.)) این دو توصیف، همۀ آن چیزی است که در شأن مقام و جایگاه پیتر دراکر است و طرفداران و کسانی که در کنار پیتر دراکر بوده اند شهادت می دهند که کلامش همواره سرشار از احترام بوده است- طرفدارانی چون کارل رو[3]، جورج دبلیو بوش[4]، اندی گرو[5]، وینستون چرچیل[6] و بیل گیتس.

Peter Drucker پیتر دراکر

Peter Drucker پیتر دراکر

زمانی که پیتر دراکر (Peter Drucker) در اواخر دهۀ 1940 و اوایل دهۀ 1950 در جست و جوی فلسفه ی مدیریت بود، مدیریت امروزی وجود خارجی نداشت و مدیران برای مدیریت سازمان های بزرگ فراملیتی از الگوی درست بی بهره بودند. داستانی از سازمان های مدرن (او واژه های دانش کارکنان و مدیریت از طریق هدفگذاری را ابداع کرد) تا بررسی سرمایه داری غرب از دوران شکوفایی دهه‌های 1950 و 1960 تا دورۀ رکود و هیجان علاقه‌ی فردی در ابتدای دهۀ2000.

پیتر دراکر پدیده ای نادر در علم مدیریت بود. در پیروی از علوم جدید مدیریت تفکر پیتر دراکر مورد احترام بوده است و خواهد بود. پیتر دراکر مدیریت را نه تنها علم، بلکه هنری آزاد می‌دانست. کار دشواری نیست که افرادی را پیدا کنید که اذعان دارند دیدگاه درست پیتر دراکر در بحران‌های اقتصادی همواره چاره‌ساز بوده است. البته، همچون همه‌ی افراد مهم دیگر، همه‌ی دیدگاه‌های پیتر دراکر بی‌نظیر نیستند و برخی از آن‌ها حتی کاملاً بی معنی اند، اما اقتصاددانان می‌گویند پیتر دراکر حتی وقتی که اشتباه می‌کرد، همواره راهی را برای درست اندیشیدن می‌یافت.

Peter Drucker پیتر دراکر

Peter Drucker پیتر دراکر

پیتر دراکر نمونه ای بی همتا از استعداد و دانش در زمینه‌های مختلف بود که به آگاهی، شناخت و اندیشه های مدیریتی او قوت می‌بخشید. پیتر دراکر استاد پیوند دادن فرهنگ‌های مختلف بود. منابعی که در کتاب هایش به آن‌ها ارجاع می‌دهد، گاهی قدمتی چند صد ساله دارند. پیتر دراکر شهرت جهانی دارد و کنفرانس‌های متعددی همواره در تحلیل دیدگاه‌های او در حال برگزاری و کتاب‌هایش درحال تجدید چاپ است.

Peter Drucker پیتر دراکر

Peter Drucker پیتر دراکر

زندگی نامه پیتر دراکر

بیشتر انچه پیتر دراکر ساخته، حاصل پیشینه‌ی اوست. پیتر دراکر در سال 1909 در وین، هنگامی که آنجا یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی جهان به شمار می‌رفت، به دنیا آمد. پدر پیتر دراکر در استخدام دولت و مادرش در رشته‌ی پزشکی تحصیل کرده بود. پیتر دراکر در دوره ی روشنفکران زیادی زندگی می‌کرد. در جوانی موفق به ملاقات با زیگموند فروید[7] شد. ژوزف شومپتر[8] اقتصاد دان معروف، یکی از دوستان خانوادگی‌اش بود. همه‌ی این پیشینه‌ای که از دوران کودکی همراه پیتر دراکر بود، در شکل‌گیری شخصیت او و آنچه او را متحول کرد نقش موثری دارند. جک بتی[9] (2005) که زندگی‌نامۀ پیتر دراکر را به نگارش درآورد، اذعان داشت که همه‌ی اروپا سعی دارند پیتر دراکر های دیگری بسازند.

Peter Drucker پیتر دراکر

Peter Drucker پیتر دراکر

 پیتر دراکر پس از پایان دوره‌ی متوسطه، از مدرسه به هامبورگ رفت تا به عنوان فروشنده استخدام شود و بعد از ظهرها، پس از پایان کار، به دانشگاه هامبورگ می‌رفت. پیتر دراکر درسال 1929، در شعبه ای از کارخانه‌ی وال استریت در شهر فرانکفورت کاری پیدا کرد و به آنجا رفت و تحصیلات خود را نیز در دانشگاهی در فرانکفورت ادامه داد. پیتر دراکر به عنوان روزنامه نگار بخش مالی و حسابداری در بزرگترین روزنامه‌ی شهر (فرانکفورت جنرال آنزیگر[10]) به فعالیت پرداخت. یک سال بعد به عنوان سرپرست امور خارجیان و تجارت روزنامه انتخاب شد. با وجود سن اندکش با هیتلر مصاحبه کرد. در سال 1931، در 22 سالگی توانست در رشته‌ی قانون بین الملل کمک هزینه‌ی تحصیلی دوره‌ی دکترایش را بگیرد. پیتر دراکر سال بعد، کتابچه‌ای درمورد نظریه‌های فردریچ یولیوس اشتال[11] منتشر کرد که مورد تأیید نازی‌های آلمان نبود. سرانجام، کتاب موجب اختلافات شدید شد و نازی‌ها آن را توقیف کردند و نسخه‌های موجودش را سوزاندند. پیتر دراکر در این اوضاع و احوال دچار احساس نا امنی شدیدی شد و آلمان را ترک کرد و به انگلستان مهاجرت کرد.

Peter Drucker پیتر دراکر

Peter Drucker پیتر دراکر

پیتر دراکر در لندن به عنوان تحلیل‌گر اوراق بازار سهام استخدام شد و در هنگام حضورش در انگلستان از کلاس‌های جان مینارد کینز[12] در دانشگاه کمبریج بهره برد. در دوره‌ای که بیشترین اقتصاددانان به فکر رفتار واحدهای پولی و تغییرات آن بودند، پیتر دراکر به چگونگی رفتار مردم علاقه‌مند شد. وی شیفته‌ی لندن نبود و در سال 1937 به ایالات محتده نقل مکان کرد تا به عنوان خبرنگار برای برخی از واحدهای خبری کار کند.

حتماً به این مطلب هم نگاهی بیندازید >>  پیتر دراکر - بخش دوم+فیلم

پیتر دراکر در سال 1939 نخستین کتابش را با عنوان پایان اقتصاد انسانی: منشأ توتالیتاریسم[13] منتشر کرد. سه سال بعد به عنوان استاد سیاست و فلسفه در کالج بنینگتون[14] استخدام شد. پیتر دراکر در سال 1943، دومین کتابش با عنوان آینده‌ی انسان صنعتی[15] را منتشر کرد. این کتاب بر اثر دعوت شرکت جنرال موتور از او و سپری کردن دو سال در آن شرکت و نکاتی که در این مدت مورد توجه بوده است، نوشته شد. همه‌ی درهای شرکت جنرال موتور به روی پیتر دراکر باز بود و همه گونه اطلاعاتی را در دسترس داشت.

Peter Drucker پیتر دراکر

Peter Drucker پیتر دراکر

وقتی پیتر دراکر طرح اولیه نوشتن کتاب را مطرح کرد مدیران جنرال موتور دچار شگفتی شدند و هیچ یک از آنان تصور نمی کرد این کتاب به توفیقی دست یابد. یکی از حمایت کننده‌های پیتر دراکر گفت که تصور نمی کنم کسی علاقه‌مند باشد کتابی در مورد مدیریت بخواند. کتاب با مفهوم سازمان[16] انتشار یافت و به پایگاه اولیه عظمت پیتر دراکر مبدل شد. این کتاب مفهوم های جدیدی را معرفی کرد که توانمندسازی و دانش کارکنان دو مفهوم اساسی آن بودند. نگاه‌ها زمانی متوجه دیدگاه پیتر دراکر شد که شرکت‌ها در حال تمرکز زدایی بودند. و پیتر دراکر بیان کرد که چگونه برای به دست آوردن اهداف خود از کارکنان پاره وقت استفاده کنند. در مورد دانش کارکنان، او پیش بینی می کرد که در اقتصاد پیشرفته تغییر بزرگی از کار جسمانی به سمت کار فکری در حال وقوع است.  کتاب پیتر دراکر به عنوان پرفروش ترین کتاب معرفی شد، اما مدیرعامل شرکت جنرال موتور، آلفرد اسلون[17]، از آن متنفر بود تا جایی که به کل، کتاب را نادیده گرفت.

در سال 1950 ، پیتر دراکر به عنوان استاد دانشگاه نیویورک در رشته مدیریت در مدرسه علوم بازرگانی به تدریس مشغول شد و در سال 1954 کتاب تمرین مدیریت را منتشر کرد. در این کتاب پیتر دراکر سه موضوع اساسی را مطرح ساخت: تجارت ما چیست؟ مشتری ما کیست؟ ارزش مشتری چیست؟ این کتاب همچنین مدیران را با مفهوم مدیریت بر پایه تعیین هدف گذاری آشنا کرد. پیتر دراکر به سبب پیش بینی هایش به شهرت رسید.

Peter Drucker پیتر دراکر

Peter Drucker پیتر دراکر

پیتر دراکر در دهه 1950 گفت که آی تی الگوی دنیای تجارت را تغییر خواهد داد و ژاپن به ابر قدرت اقتصاد جهان مبدل می شود. اکنون این موضوع عادی به نظر می رسد، اما زمانی که پیتر دراکر این موضوع را پیش بینی کرد، ژاپن به عنوان کشور تولید کننده کالاهای درجه دوم مطرح و موضوع جالب تر زمانی  بود که پیتر دراکر پیش بینی کرد که کشورها پس از سال 1990 با رکورد شدیدی روبه رو خواهند شد.

سراسر دهه 1960 پیتر دراکر به تدریس و انتشار کتاب هایش در دانشگاه نیویورک پرداخت و سرانجام به کسب بالاترین درجه علمی در آن دانشگاه مفتخر شد. در سال 1971 به دانشکده کلارمونت در دانشگاه کالیفرنیا رفت و در سال 1975، برای مدت بیست سال، در ستونی که در روزنامه وال استریت ژورنال در اختیار داشت، مطلب می نوشت. پیتر دراکر در فاصله سال های 1970 و 1980 کتاب های دیگری منتشر کرد و این سال ها را به عنوان سال بهره وری خود می نامید. و جالب تر از آن، در سال 1974 فروش کتابش درحوزه مدیریت با عنوان وظیفه مسئولیت پذیری و تمرین از کتاب بسیار معروف لذت ج.ن.سی اثر دکتر آلکس کامفورت پیشی گرفت و در آن دوره پیتر دراکر به عنوان رهبر مدیریت به یک گورو-Guru- (رهبر مذهبی) مبدل شد و خود او به طنز می گفت (مرا به نام گورو می خوانند چون که شارلاتان کلمه طولانی برای عناوین روزنامه هاست).

ادامه دارد…

پایان قسمت اول زندگی نامه پیتر دراکر.

برای مشاهده بخش دوم زندگی پیتر دراکر به این قسمت مراجعه کنید.

[1] Peter Drucker  [2] Jack Welch

[3] Karl Rove  [4] George W Bush

[5] Andy Grove  [6] Wiston Churchil

[7] Sigmund Freud  [8] Joseph Schumpeter

[9] Jack Beatty  [10] Frunkfurter General-Anzeiger

[11] Friedrich Julius Stahl  [12] John Maynard Keynes

[13] The end of economic man: The origins of totalitarianism

[14] Bennington  [15] The Future of Industrial Man

[16] The Concept of corporation  [17] – Alfred Sloan

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (به این مطلب امتیاز دهید)
Loading...
منبع: سایت تصمیمان

حتما نگاهی به مطالب مرتبط زیر بیندازید

لطفا نظر خود را بگویید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *