پیتر دراکر – بخش دوم+فیلم

پیتر دراکر – بخش دوم+فیلم

پیتر دراکر – بخش دوم+فیلم

پیتر دراکر و زندگی او ار در بخش اول مرور کردیم. حال به ادامه داستان زندگی پیتر دراکر میپردازیم.

پیتر دراکر پس از دوران جنگ در ایالات متحد با بسیاری از افراد معروف کار کرد. شرکت هایی چون جنرال موتور، کوکاکولا، آی بی ام و اینتل شیوه مدیریتشان را از زیر ذره بین پیتر دراکر گذراندند. پیتر دراکر در اوقاتی که دچار اشتباه می شد، همواره رویی باز برای شنیدن انتقادات داشت، اما معمولا اختیار رویدادها در دست او بود و همیشه به جای رویارویی با آن ها، پیش بینی شان می کرد. پیتر دراکر همچنین برای دولت و سازمان ها ی غیرانتفاعی کار می کرد و اغلب نیز چشم داشت مالی نداشت و به ویژه در سازمان های غیرانتفاعی پیش بینی می کرد که با بهبود رضایت افراد، که غالب شرکت های غیرانتفاعی از آن بی بهره اند، پیشرفت شایانی خواهند داشت. پیتر دراکر در دهه 1980 گرایش های توزیع و روند اجرایی را مورد توجه قرار داد. در نشریه بیزینس ویک[1] ( بیرن[2]2005 ) نوشته شد: پیتر دراکر در سال 1984 مخافت خود را به شیوه ای که مدیران در تنبیه کارمندان و پرداخت خسارت به کار گرفته بودند اعلام کرد. این در صورتی بود که بسیاری از شرکت ها گرایش فراوانی به درو کردن سودهای کلان در ازای نابود کردن هزاران کارگر داشتند. پیتر دراکر نوشت: این موضوع به لحاظ اخلاقی و اجتماعی کاملا نابخشودنی است و ما هزینه گزافی را بابت این کار خواهیم پرداخت.

Peter Drucker. پیتر دراکر

Peter Drucker. پیتر دراکر

شاید این یکی از موضوعات اولیه ای بود که میان پیتر دراکر و بسیاری از مدیران فاصله هایی ژرف ایجاد کرد، ولی دیدگاه او در مورد حفظ حقوق کارگران تا پایان عمرش ادامه یافت. پیتر دراکر از این فکر که شرکت تحت هر عنوانی باید به سوددهی برسد و آن را فدای هیچ تصمیمی نکند، بی اندازه انتقاد کرد. پیتر دراکر معتقد بود که کیفیت پایین مدیرانی که به آنان جوایز بزرگی اهدا می شود، همه در ازای نابود کردن کارگران تحقق می یابد. شاید این موضوع علتی باشد که در دوره سرمایه داری میان اواخر دهه 1990 و اوایل 2000 بسیاری به رد فرضیه های پیتر دراکر پرداختند و او را مردی برای دوران گذشته می پنداشتند.

Peter Drucker. پیتر دراکر

Peter Drucker. پیتر دراکر

پیتر دراکر، در سال 1997، ابراز داست که در دوران پس از رکود اقتصادی، ما شاهد شیوع تلخی و تنفر برای ثروتمندانی که به خود بهای بسیاری می دهند هستیم. بخشی از پیش بینی های پیتر دراکر درست بود و آن شیوع این تلخی و تنفر بود، اما اینکه این گروه پس از این دوران چگونه با عدم تمرکز مقابله می کنند، درست از آب در نیامد. با وجود این دیدگاه، بسیاری به پشتیبانی از پیتر دراکر پرداختند و معتقد بودند که او پیتر دراکر است و نه مدیر سازمان که بداند چگونه خود را از این وضعیت رها سازد. و افزون بر این ها، پیتر دراکر همچنان به کار و سخنرانی های بسیار ادامه داد و با وجود درآمدی که در  ازای تلاش در این سال ها به دست آورده بود، وقت زیادی برای مادیگری نداشت. کسانی که پیتر دراکر را در محیط خانوادگی ملاقات می کردند ابراز می داشتند که چگونه به دور از تشریفات می زیسته است. پیتر دراکر در سال 2005 به دلیل کهولت سن درست پیش از تولد 96 سالگی اش دیده از جهان فرو بست. پیتر دراکر تا پایان عمر به کار و انتشار کتاب هایش پرداخت، به طوری که آخرین کتابش پس از مرگ وی به چاپ رسید.

Peter Drucker. پیتر دراکر

Peter Drucker. پیتر دراکر

البته پیتر دراکر فردی کامل و بی نقص نبود. آن گونه که سیمون کالکین[3] سرویراستار نشریه آبزرور، در سال 2005 در آگهی در گذشت پیتر دراکر نوشت: او در اوایل کارش نه تنها اهمیت مدیریت را نشان داد، بلکه به اهمیت مدیران در سازمان پرداخت (که با استقبال کمتری مواجه شد) همان طور که کریس گری[4] در دانشکده علوم بازرگانی جود[5] به آن اشاره کرد، پیتر دراکر در دوران خود بی نظیر بوده است و در دهه های 1960 و 1970 زمانی که از مدیران خواست که همواره آینه تمام نمای سازمان به عنوان موسس اقتصادی و فرهنگی جدید باشند، دیگران فقط با تعجب به او نگاه می کردند.

Peter Drucker. پیتر دراکر

Peter Drucker. پیتر دراکر

بر اساس تحقیقاتی که در عرصه های گوناگون به عمل آمده است ما می توانیم ادعا کنیم که پیتر دراکر تاثیر بیشتری در روی سازمان های بزرگ داشته است تا شرکت های کوچکی که کم و بیش به آن ها توجهی نشان داشته . پیتر دراکر نخستین و بزرگ ترین متفکر تجارت بوده است که با نبوغ خود توقیق های بسیاری در عرصه های مختلف کسب کرده است. در 1996 مکینزی کوانترلی[6] نوشت، پیتر دراکر یک گورو است که دیگر گوروها برای او احترام بسیاری قایل اند و این یک حقیقت است. و همان طور که هفته نامه اکونومیست در سال 2009 ابراز داشت، دلیل آنکه بسیاری از مردم هنوز برای پیتر دراکر احترام  زیادی قائل می شوند این است که نوشته هایش در حال حاضر به گونه ای قدرتمند پاسخگوی نیاز آنان است.

حتماً به این مطلب هم نگاهی بیندازید >>  داستان موفقیت بیل گیتس- قسمت اول

.

برای دانلود کلیپ پیتر دراکر روی همین لینک کلیک راست را بزنید و یا چند لحظه نگه دارید تا گزینه های ذخیره سازی فعال شود.

.

برای دریافت پی دی اف زندگی نامه پیتر دراکر روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود-رایگان

[1] Business week  [2] Byrne

[3] Simon Caulkin  [4] Chris Grey

[5] Judge Business school

[6] Mckinsey Quarterly

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (به این مطلب امتیاز دهید)
Loading...
منبع: سایت تصمیمان

حتما نگاهی به مطالب مرتبط زیر بیندازید

لطفا نظر خود را بگویید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *