ریکاردو سملر مدیر موفق سمکو+فیلم(بخش 2)

ریکاردو سملر مدیر موفق سمکو+فیلم(بخش 2)

ریکاردو سملر مدیر موفق سمکو+فیلم(بخش 2)

ریکاردو سملر و داستان موفقیت او را در شرکت سمکو در بخش اول بررسی کردیم. حال به ادامه ماجرا توجه کنید.

ریکاردو سملر در سال 1988، نخستین کتاب خود را با نام چرخاندن نیمکت‌ها[1] منتشر کرد. تنها در طی سه ماه 45 هزار نسخه از کتاب فروش رفت. این کتابی افتخاری در مورد صنعت برزیل و هوش سنتی مردم نبود. ریکاردو سملر در کتاب به این موضوع اشاره کرد که صنعت برزیل بسیار محافظه‌کار و برای پرداخت سود مشخص طراحی شده است و با ورود رقبای خارجی به داخل کشور به سرعت از هم خواهد پاشید. ریکاردو سملر با پرفروش‌ترین مجلۀ هفتگی برزیل، Veja، مصاحبه کرد و پایه‌گذاری کار تجاری در کشور برزیل را به باد انتقاد گرفت. مجلۀ فایننشیال تایمز گفت که اگر همۀ موضوعاتی که به آنان اشاره شد از زبان سملرِ موفق نبود، همۀ آن در حد دیدگاه ابلهانۀ یک کودک بود. سمکو در سال 1980، چهار میلیون دلار فروش داشت و در سال 1987 این عدد به 39 میلیون دلار رسید. با هر معیاری، این میزان رشد شگفت‌انگیز بود و بر اساس معیار برزیل فقط می‌توان آن را معجزه نامید. افزون بر آن، شرکت از یک واحد ساده به ده‌ها واحد دیگر توسعه یافت.

ریکاردو سملر و شرکت سمکو Ricardo Semler

ریکاردو سملر و شرکت سمکو Ricardo Semler

    داستان سمکو همچنان عجیب و غریب باقی ماند. تا سال 1993 شرکت تنها دویست کارمند را در استخدام داشت و بقیه به صورت غیر مستقیم به عنوان مشاور، تجارت خود را داخل تجارت آنان قرار دادند، و یا به صورت پیمانکار و غیر مستقیم در شرکت کار می‌کردند. ریکاردو سملر کار خود را در قالب کودکی نوآموز در تجارت آغاز و به عنوان یکی از ستودنی‌ترین شرکت‌هایی که حرف‌های بسیاری برای گفتن و آموختن داشت، پیش برد. او در سال 1990 و 1992 به عنوان برجسته‌ترین تاجر سال معرفی شد و شرکت به عنوان موفق‌ترین واحد تجاری که توانسته بود مهندسی مجدد را به طور کامل به اجرا درآورد به شهرتی بی‌نظیر دست یافت. توفیق او، زمانی که اقتصاد برزیل در اوایل دهۀ 1990 با تورم‌های بسیار زیاد روبه‌رو شد، برجستگی دو چندان یافت.

    آنچه نام ریکاردو سملر را به راستی در ردیف معتبرترین مدیران موفق دنیا قرار داد انتشار کتاب خودمختار در سال 1993 بود. این کتاب به یکی از کتاب‌های پرفروش دنیا بدل شد و آنچه اعتبار جهانی به آن بخشید، زمان درستِ انتشار آن بود. در آن دوران کشورهای غربی نابغه‌های تجاری ژاپن را به استخدام درمی آوردند و آسیا دوران رونق و نشاط تجاری خود را از دست داده و به دنبال دهۀ گم شدۀ خود بود. افزون بر این، نخستین نشانه‌های ظهور شرکت‌های اینترنتی کم‌کم به چشم می‌آمد. اشتیاق بسیاری برای طرح‌های جدید بود و یک برزیلی افراطی بستر را برای طرح‌های تازه فراهم کرد. ((خود مختار)) سملر را به عنوان ابر ستاره به رسانه‌ها کشاند، جایی که مخاطبان بسیاری منتظر ورود او بودند. وی کتاب هفت روز تعطیلات: تغییر راه اثر بخش بودن کارها[2] را در سال 2003 منتشر رکد.

ریکاردو سملر و شرکت سمکو Ricardo Semler (1)

کتاب هفت روز تعطیلات نوشته ریکاردو سملر

    در دهۀ 2000 دخالت ریکاردو سملر در شرکت شگفت انگیزی (یا مهندسی مجدد شگفت انگیزی) که ایجاد کرده بود به طور محسوسی کاهش یافت. او به گونه‌ای باورنکردنی – با سپردن بیشتر مسئولیت‌های کار به دیگران – وظیفۀ خود را به عنوان مدیر عامل تا سطح کاری نیمه‌وقت پایین آورد. به اصطلاح، دیگر شرکت خود به خود کار می‌کرد و او به شوخی می‌گفت که بی‌کار شده است. در سال 2003 درآمد سالیانۀ سمکو به 212 میلیون دلار رسید و به عبارت دیگر، پنجاه برابر ارزش زمانی که ریکاردو سملر 21 ساله ادارۀ آن را در دست گرفت. اما در ازای اندازۀ توفیق سازمان، گردش نیروی انسانی زیر یک درصد در سال بود.

    خوشبختانه، او سرگرمی‌های دیگری نیز داشت. ریکاردو سملر توجه خود را به سوی آموزش معطوف و در حدود هفت سال را به یافتن مدرسه‌های دموکراتیک صرف کرد و سرانجام در سال 2003 مؤسسه‌ای را با نام لومر[3] در سائوپائولو بنیان نهاد و بنای آن را بر عقاید و باورهای توفیق سمکو گذاشت تا به وسیلۀ آن جوانان برزیل با راه‌های کامیابی او آشنا شوند. در آنجا هیچ کلاس و تمرین و معلم و یادگیری که بچه‌ها علاقه‌ای به آن نشان نمی‌دادند، وجود نداشت و به جای آن از مربیان تمام وقت و متخصصان نیمه وقت استفاده می‌کردند. تقریباً 75 درصد از دانش آموزان، که از قشرهای کم درآمد جامعه بودند، با گرفتن کمک هزینۀ تحصیلی به این مدرسه وارد شدند. در حال حاضر سه مدرسه مجهز به این سامانه در برزیل با نظارت ریکاردو سملر مشغول به کار است. ترویج دموکراسی صنعتی و تأثیرات محیطی بر آن از دیگر زمینه‌های فعالیت ریکاردو سملر به شمار می‌آید.

ریکاردو سملر و شرکت سمکو Ricardo Semler

ریکاردو سملر و شرکت سمکو Ricardo Semler

    ریکاردو سملر و سمکو هر دو بدون شک به توفیق‌های بزرگی دست یافتند، اما یک پرسش بزرگ در این میان باقی است. اگر این فکرها بسیار مؤثر و ارزشمند است، به چه دلیل در همه جا توسعه نیافته است؟ چرا سمکو تنها نمونۀ ارزشمند این باور است؟ ریکاردو سملر شخصا کوشش فراوانی در پاسخگویی به این پرسش کرده است. او، در سال 1993، در مصاحبه‌ای با مجلۀ گاردین، خاطر نشان کرد: (( بزرگ‌ترین مشکل شرکت‌ها حکومت مطلق آنان است. امریکا، انگلستان، برزیل به تمدن ارزشمند دموکراتیک خود می‌بالند، اما من هنوز منتظر دیدن یک سازمان دموکراتیک هستم. تغییر مسیر جریان در حال اجرا بسیار سخت است. ما همچنان دچار محدودیت‌هایی هستیم که به دموکراسی اجازۀ ورود به تجارت و یا محل کارمان را نمی‌دهد.)) (کیگان: 1993).

حتماً به این مطلب هم نگاهی بیندازید >>  دیوید اگیلوی پدر علم تبلیغات (1)

او همچنین اضافه کرد: ((سامانه به مردم اجازۀ فکر کردن و پرسش نمی‌دهد و سعی می‌کند که اختیار همه چیز را در دست بگیرد. من می‌دانم که اگر این ساختار تغییر یابد نتیجۀ بهتری به دست خواهد آمد، اما بسیاری این را نمی‌دانند. رها کردن نظارت موضوعی است که هیچ یک از ما آن را به شیوۀ درست در همۀ امور زندگی‌مان به اجرا نمی‌گذاریم.))

ریکاردو سملر و شرکت سمکو Ricardo Semler

ریکاردو سملر و شرکت سمکو Ricardo Semler

    ریکاردو سملر همچنین معتقد بود که یکی از دلایلی که سمکو در میان شرکت‌های دیگر تا اندازۀ زیادی مورد توجه و نمونه‌برداری قرار نگرفته این است که باور اصلی آن برچیدن بساط فردگرایی است. او همچنین گفت: “در طی ظهور قدرتمند شرکت‌های دات کام، مدل دموکراتیک سرانجام افق‌های جدید خود را خواهد یافت. بسیاری از لحاظ نظری معتقدند که سمکو کار خود را به درستی انجام می‌دهد. اما موضوع این است که درستی کار به جاهای دیگر نفوذی ندارد. به محض اینکه شرکت تجاری تازه‌ای به طور جدی در حال شکل‌گیری است نخستین اقدامی که صورت می‌پذیرد تفکیک کردن اتاق صاحبان شرکت و استخدام دو منشی است”. او همچنین به نکاتی اشاره می‌کند که شواهد را به حقیقتی که به آن معتقد است نزدیک‌تر می‌سازد. ((ما کار را به دستِ یک رهبر اشتباه می‌سپاریم، کسی که در فکر جاه‌طلبی‌های خود با اندکی خشونت و در عین حال با احساسات فرماندهی، که همگی به گونه‌ای تمسخرآمیز در پی اجرای گفتارها یا پندارهای قالبی یاد گرفته در دوره‌های کارشناسی ارشد علوم بازرگانی هستند.))

    در اینجا حقیقتی نهفته است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد مشابه ریکاردو سملر به ندرت یافت می‌شوند، این است که افراد شبیه او در بیشتر شرکت‌ها خیلی کم به درجات بالا می‌رسند. در نقطۀ مقابل، تنها کسی در سازمان که می‌تواند روح دموکراسی را برقرار کند همان شخصی است که نخستین کارش چیدمان سلسلۀ مراتب است. ریکاردو سملر، گور ویدالِ[4] صنعت به شمار می‌آید – نویسنده‌ای که به زیر سؤال بردن همۀ نخبگان و ممتازان مشهور بود. آنان مفهوم کار خود را درک کردند و تحت تأثیر قدرت خود قرار نگرفتند. گرچه، شما به شخصیت خاص و نبوغ ویژه‌ای نیاز دارید، البته اگر مقدار کمی امکان داشتنِ خانوادۀ ثروتمند، تا اجازۀ در اختیار گرفتن سامانه‌ای برای رهبری داشته باشید.

ricardo semler ریکاردو سملر

ricardo semler ریکاردو سملر

ریکاردو سملر شخصیت و نبوغ کافی را در اختیار داشت و به عبارتی دیگر، می‌توان او را به دو نیمۀ تاجر و متفکر تقسیم کرد. تعداد بسیار اندکی از مردم هستند که فرصت ادارۀ شرکتی را در 21 سالگی دارند. شما اگر نگاه عمیقی به ریکاردو سملر بیندازید او را فردی یگانه و بی‌همتا در عالم تجارت خواهید یافت. به راستی، تنها یک نمونه از ریکاردو سملر موجود است.

    البته، به یاد داشتن این موضوع ضروری است که طرح‌های ارزشمند او مخاطبان بسیاری دارد و خیلی از شرکت‌ها آمیزه‌ای از طرح‌های او را در کنار دیگر فکرها به کار می‌بندند، اما هیچ یک از آن‌ها همۀ آن را مورد آزمایش قرار نداده و یا دست کم این فکر را به گونه‌ای توفیق‌آمیز استفاده نکرده است. بهترین مثالی که می‌توانیم ریکاردو سملر را همواره در خاطر داشته باشیم، جملۀ بی‌نظیر اوست که می گوید: ((چه چیزی می‌توان بود، به جای آنکه چه چیزی هستیم.))

.

برای دانلود کلیپ صحبت های ریکاردو سملر مدیر شرکت سمکو روی همین لینک کلیک کنید.

[1] Turing the tables

[2] The seven day Weekend: changing the way work works

[3] The Lumiar  [4] Gore Vidal

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (به این مطلب امتیاز دهید)
Loading...
منبع: سایت تصمیمان

حتما نگاهی به مطالب مرتبط زیر بیندازید

لطفا نظر خود را بگویید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *