راز موفقیت (2) هنر لاک پشت بودن

راز موفقیت (2) هنر لاک پشت بودن

راز موفقیت – درس دوم

راز موفقیت را در بخش اول شروع کردیم. حال به ادامه ماجرا توجه کنید.

در زبان ایتالیایی ضرب المثلی برای راز موفقیت هست با این مضمون: هرکه آهسته رفت، راه بیشتری را به ‌تندرستی طی می‌کند.

البته در فرهنگ فارسی هم برای راز موفقیت از زبان سعدی چنین آمده:

رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود ***  رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود.

آیا راز موفقیت لاک پشت و رقیبش خرگوش را شنیده اید؟ شما می خواهید خرگوش باشید یا لاک پشت؟ مسلما در نگاه اول همه دوست دارند شبیه خرگوش باشند.

راز موفقیت

راز موفقیت

در جهانی که این همه شتاب ستایش می شود، و راز موفقیت در اکثر مشاغل، داشتن سرعت بالا تعریف می شود، لاک پشت ها جایی برای عرض اندام و خود نمایی ندارند! حالا راز موفقیت را جور دیگری هم می توان دید. به نظر شما دست آخر چه کسی خواهد ماند؟ چه کسی برنده است؟ مشکل این است که کسی حوصله ندارد قدم های لاک پشتی و آرام بردارد. همه می خواهند زود موفق شوند. ثروت سریع و آرزوی موفقیت خواب از چشم جوان ها ربوده است! نه فقط ثروت، بلکه شهرت سریع، پول باد آورده، اعتبار زیاد، رشد شتابنده و…

اکثر ما انسانها عادت داریم فقط از ویترین موفقیت های دیگران صحبت کنیم. دوست نداریم _یا شاید نمی خواهیم_ از واقعیت راز موفقیت و مسیر طولانی و پر پیچ و خم هایی بگوییم که فرد موفق پیموده و چه خون و دل ها که نخورده تا به این جایگاه رسیده است! قله ای که فقط اراده ی لاک پشت ها را برای فتح آن می طلبد.

در واقع قدم های لاک پشتی به ما می گوید: هیجانی نشو تو باید با صبر و حوصله، قدم های کوچک و پیوسته ات را برداری، نگران نباش که چقدر خرگوش ها از تو جلوترند. مطمئن باش در طولانی مدت، مسیر موفقیت را طی می کنی، همین!! هیچ راه میان بر و راز موفقیت پیچیده ای برای شما وجود ندارد. راز موفقیت در زندگی، گنجی نیست که باید از اعماق زمین بیرون آوری، درست جلوی چشمانت است، شاید حوصله دقت کردن به آن را نداری. فقط کمی بیشتر توجه کن. بالاخره با پشتکار به نقطه ای می رسی که همه را پشت سر می گذاری. همه متحیر می شوند، حتی خرگوش ها!

راز موفقیت

راز موفقیت

دارن هاردی رییس مجله موفقیت آمریکا از راز موفقیت خود می گوید: اگر به من وقت کافی دهید، هرکسی را، در هر زمانی و در هر رقابتی شکست می دهم. چرا؟ نه به این خاطر که بهترین یا باهوش ترین یا سریع ترین شخص هستم، بلکه به این خاطر پیروز خواهم شد که عادت های مثبتی را در خودم پرورش داده ام و در به کار بستن آن عادت ها، ثبات و پایداری دارم. در کل جهان کسی نیست که بیشتر از من به ثبات و پایداری اعتقاد داشته باشد. من یک دلیل زنده برای اثبات این موضوع هستم که ثبات و پایداری، کلید نهایی راز موفقیت است. در عین حال، شاید همین موضوع، یکی از بزرگترین دام ها برای آدم هایی باشد که برای رسیدن به موفقیت تقلا می کنند.

البته شاید این در ذهن شما بیاید که انسانِ کُند و یواش موفق است که منظور ما کند بودن لاک پشت نیست، بلکه پیوستگی و ثبات و استقامت در راه رسیدن به هدف مد نظر است. نه اینکه در ابتدا همچون خرگوشهای بازیگوش سرشار از انرژی باشی و انگیزه در وجودت فوران کند و پس از اندکی تلاش، بی خیال تمام رویاهایت شوی و شروع کنی به توجیه و فلسفه بافی!!

راز موفقیت

راز موفقیت پشتکار هدفمند است

راز موفقیت در زحمت هدفدار زیاد به همراه اشتیاق سوزان است. البته تلاش هدفمند با ذهنی که از قبل آنرا آماده کرده باشید لازم است. بسیاری از فقرا اهل کار و تلاش شبانه روزی هستند، ولی به دلیل نداشتن ذهنی هدفمند و مسیری مشخص، در فلاکت و فقر دست و پا می زنند.

حتماً به این مطلب هم نگاهی بیندازید >>  داستان موفقیت بزرگان-تیم برنرز-لی(قسمت اول)

پس این ذهنیت را برای خلق ثروت و رسیدن به موفقیت ایجاد کنید که از امروز باید عادت هایی را در خودتان شکل دهید و تا مدت های طولانی بر سر آن بمانید تا روزنه های امید کم کم ظاهر شود. و این قوانین موفقیت تغییر ناپذیر است. اگر دنبال راز موفقیت هستید و در انواع و اقسام روش های موفقیت از کتاب های موفقیت گرفته تا سمینار و جزوه و سی دی های خاص و… همه و همه در این خلاصه می شود که راز موفقیت از مسیر تلاش جدی و فداکاری ها، شب بیداری ها، زحمت فراوان، تعهد جدی و عزم راسخ خواهد گذشت. به کسی که در پر قو می خوابد و خوابهای طلایی می بیند، مدال موفقیت تقدیم نخواهند کرد. شاید لازم باشد تعریف موفقیت را در ذهن خود اندکی تغییر دهید.

نمی شود تا لنگ ظهر بخوابید و شبها در سفره خانه های سنتی دود قلیان حلقه ای بر هوا کنید و روزی دو الی سه ساعت در شبکه های اجتماعی و اینترنت وبگردی کنید، سریالهای سطحی تلویزیون را مو به مو دنبال کنید! آن وقت توقع موفقیت از خودتان داشته باشید. بعد وقتی یک ماشین لوکس گران قیمت از کنار شما عبور می کند با حسرت به او بنگرید و یا به صاحب ظاهراً خوش بخت آن، بد و بیراه بگویید!! دوست عزیز اینها با هم جور در نمی آید.

راز موفقیت

راز موفقیت

میوه خوشبختی که الان در دست نداری! محصول باغی بوده که آبادش نکرده ای!! اگر می خواهی در آینده چیزی درو کنی، از همین حالا به فکر کاشتن باش که فصل برداشت نزدیک است!

 خواهشا نگو که من استعداد ندارم، بابای پولدار ندارم، اگر تو خارج بودم کشف می شدم، من شانس ندارم و… دنیا با کسی پدر کشتگی ندارد. تنها چیزی که انسانهای ناموفق ندارند، شجاعت و عُرضه ی تغییر است که فقط با اندکی تفکر و یک تصمیم بوجود خواهد آمد.

اگر دیگران از تو با استعدادتر هستند تو می توانی با تلاش جبران کنی. هیچ چیز به قدر تلاش قدرت ندارد. اگر در هر کاری ضعیف هستید مثل ریاضی، کامپیوتر، یادگیری زبان، کار با دستگاه خاص و… همه و همه را می توان با تمرین و تلاش یاد گرفت. آن وقت است که استعداد تو در برابر تلاشت سر تعظیم فرود می آورد.

راز موفقیت لاک پشتی

راز موفقیت لاک پشتی

اگر می خواهی متفاوت باشی، باید رفتار زندگی قبلی ات با امروز فرق داشته باشد تا نتایج متفاوت برداشت کنی. فعالیت ها و تلاش دیروز، امروز تو را ساخته. اگر راضی هستی که خدا را شکر، اگر نه باید یک سری عادت جدید در خودت ایجاد کنی. سبکی از زندگی که قایق تو را به سمت اهدافت هدایت کند.

اگر می خواهی لاک پشت باشی هنوز دیر نشده. بگذار همه خرگوشها ی اطرافت از نفس بیفتند و تو به راه خودت ادامه بده…

توصیه می کنم برای شروع سفر موفقیت حتما در دورۀ هدیه رایگان سایت به نام سرنوشت یک رویا شرکت کنید.

منتظر نظرات ارزشمند شما هستم.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (به این مطلب امتیاز دهید)
Loading...
منبع: سایت تصمیمان

حتما نگاهی به مطالب مرتبط زیر بیندازید

نظرات:

 1. زهرا

  ممنون عالی بود
  سرشار از انرژی مثبت شدم ، در جواب دوستم باید بگم منم 29 سالمه، و کاملا شرایط شما رو درک میکنم ولی اینجا جمع شدیم که گام برداریم به سمت موفقیت. و چون اینجا هستیم خودش یه دلیله که شروع کنیم و هدف گذاری کنیم برای رسیدن به خواسته هامون
  من که می خوام شروع کنم و اعتقاد ندارم که دیر شده. شاید شکست بخورم اما این که با تمام باورم دارم جلو میرم خودش یه موفقیته .

  پاسخ
 2. سارا

  واقعا ممنون و خسته نباشید
  من تصمیماتی گرفتم امیدوارم با انگیزه ها و راهنماییهای شما موفق شم اما یه چیزی مایوسم میکنه اونم وقت کمی که دارم من الان سی سالمه دیر جنبیدم خوش بحال اونایی که از بیست سالگی این مطالب دستشون میاد

  پاسخ
  1. مدیرسایت

   سلام بر سارا خانم.
   خیلی خوشحالم که شروع کرده اید. نگران نباشید بسیاری از مخاطبین ما دهه چهل را سپری می کنند که آرزوی سن شما را دارند. پس بهترین کار اینه که با کسی رقابت نکنی و فقط بر روی مسیر خودت تمرکز کنی که با امید به خداوند مهربان به زودی میوه های خوشبختی را خواهید چید.

   پاسخ
  2. دخترک

   سلام سارا جان منم 30 ساله شدم به همین راحتی نیمی از جونیم رفت بدون حس رضایت از زندگی

   من خیلی تنهام خیلی خیلی تنها

   اگر والدین خوب داری خدا را شکر کن اگر مردی مهربان و هم تراز خودت را داری هزار بار خدا را شکر کن

   شاید خنده ات بگیره از بچگی از واژه دختر ترشیده وحشت داشتم حالا دچار شدم
   برام دعا کنید از این ماتم کده نجات پیدا کنم تلاش هم کردم در آزمون استخدامی نفر 2 شدم بین اون همه داوطلب مراحل بعدی هم قبول شدم اما بخاطر مشکل مسئولش با خانم ها ردم کردن و با پارتی نیرو می گیرن نمی دونم شاید اگر کمی سبک و خودنما بودم روزگار کمی لطف در حقم میکرد.تروخدا دعا برام دعا کنید از آیندم شدید می ترسم خیلی می ترسم.

   پاسخ
 3. sh.k

  سلام
  وقت بخیر
  مثل همیشه بی‌نظیر بود
  همه مطالب مفید و عالی بود و امیدوارم بتونم از تک تک نکاتی که فرمودین استفاده کنم.
  بی صبرانه و مشتاقانه منتظر مطالب بعدی هستم
  بینهایت سپاس

  پاسخ
 4. بهاره

  سلام،خسته نباشید
  از زحماتتون کمال تشکر را دارم
  چند ایمیل اخیری فرستاده شده،همه دارن بر سر یک موضوع بحث میکنن،اینکه باید تلاش
  کنیم تا به هدفمون برسیم،کاملا درست
  لطفأ بحثای تازه تری که اطلاعاتنون و کامل کنه اضافه کنید
  ممنونم

  پاسخ
 5. معصوم

  سلام خداقوت .خیلی جالب بود فقط یه سوال برای من پیش اومد اینکه عادتهای خوب شامل چه چیزهایی هست من تا حالا تو زندگیم موفقیتهایه خوبی بدست آوردم و تقریبا نیازهام رو میتونم برآورده کنم ولی دوست دارم زندگیم روتتغییر بدم کلاسهایه زیادی شرکت کردم و در حال خوندن کتابهایی هستم .ولی هنوز نمیدونم چطور و با چه اطلاعاتی میتونم به اون چیزی که مبخوام برسم.بازم از زحماتتون متشکرم

  پاسخ
  1. مدیرسایت

   سلام.
   شما فرمودین فرد موفقی هستید و در قسمت دوم گفتید می خواهید موفق باشید؟!
   دقیقا چه نوع عادتی مد نظر شماست؟

   پاسخ
 6. شهرزاد

  هروقت که پیام های شما رو میخونم پر از انرژی و امیدواری میشم واقعا از پیام های خوبتون ممنونم امیدوارم این سایت مثل همیشه پربار باشه.

  پاسخ
  1. مدیرسایت

   سلام بر خانم باران عزیز.
   این عکس ها تصادفی است و مفهوم خاصی ندارد.
   می توانید به جای آن عکس خود را قرار دهید.

   پاسخ
 7. علی

  پشتکار و تلاش در مرحله اول لازم و ضروری ولی در بعضی اوقات شرایطی اتفاق می افتد که باید راهت رو عوض کنی.
  اما من همیشه به آهسته و پیوسته بودن اعتقاد داشتم و دارم

  باز هم ممنون آقای موسوی از دست نوشته خوبتون.

  پاسخ

لطفا نظر خود را بگویید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *