راز موفقیت |موفقیت قاتل موفقیت_درس5

راز موفقیت |موفقیت قاتل موفقیت_درس5

راز موفقیت|موفقیت قاتل موفقیت_درس5

راز موفقیت را در درس های گذشته مرور کردیم. مشکل ترین جنبه ی اثر مرکب این است که مجبوریم قبل از اینکه بتوانیم نتایج آن را ببینیم، مدت زمانی را به زور پایدار و موثر در آن زمینه تلاش کنیم و بی خود به دنبال راز موفقیت عجیب و غریب نباشیم. نیاکان ما راز موفقیت به خوبی درک کرده بودند. بنابر این وقت شان را صرف دیدن برنامه های تبلیغاتی تلویزیون نمی کردند؛  همان برنامه هایی که دائم درباره ی راز موفقیت قلابی و مسائلی از این دست صحبت می کنند که چگونه در  30روز اندامی خوش فرم داشته باشیم یا اینکه در شش ماه به ویلای رویایی خود قدم بگذارید!. شرط می بندم که نیاکان شما در طول زندگی شان هر شش روز هفته را با استفاده از مهارت هایی که در جوانی شان آموخته بودند، از طلوع تا غروب خورشید کار می کردند. آن ها می دانستند که راز موفقیت، سخت کوشی، نظم و عادت های خوب است.

success secret.راز موفقیت

success secret.راز موفقیت

این موضوع جالب است که در بعضی خانواده های ثروتمند، بعد از یک یا دو نسل، ثروت از بین می رود و راز موفقیت گم می شود! فراوانی خیلی زیاد، اغلب منجر به طرز فکری بی شور و شوق می شود که آن ها هم به نوبه ی خود، یک شیوه ی زندگی ساکن و بی تحرک بوجود می آورد. به خصوص بچه پولدارها در خطر ابتلا به این قضیه هستند. شنیده اید که عافیت تبدیل به آفت می شود. آن ها کسانی نبوده اند که در وهله ی اول، برای خلق این ثروت، انضباط و شخصیت شان را رشد داده اند؛ بنابراین منطقی است که از ارزش آن ثروت یا چیزی که برای محافظت از آن ها لازم است، درک درستی نداشته باشند. بارها این ذهنیت استحقاقی را در بچه پولدارها، ستاره های سینما و مدیران عامل شرکت ها و یک درجه کم تر در همه ی کودکان و بزرگسالان دیده ایم. شاید شما هم بسیاری از فرزندان افراد ثروتمند را دیده باشید که بجای ادامه راه خانواده در شرکت و موفقیت، در حال خوشگذارنی های عجیب و غریب و نابود کردن ثروت خانواده هستند.

success secret.راز موفقیت

success secret.راز موفقیت

فرزندان ثروتمندان و افراد موفق و تاثیر گذار در معرض خطری بزرگ هستند، مگر اینکه یک خودسازی عمدی را در خود پرورش دهند و این خودسازی، راز موفقیت تمام اعصار است.

به نظر می رسد مردم ما قدر و منزلت کار و تلاش را فراموش کرده اند. انتظارات ما از آن چه برای راز موفقیت بادوام و پایدار لازم است؛نه تنها کم رنگ شده اند، بلکه بیشتر فراموش شده اند؛ مواردی مثل پایداری، سخت کوشی و بردباری و… ما فراموش کرده ایم که به اسطوره های موفقیت مثل صاحبان کارخانه ها، هتل داران و همه کسانی که با زحمت پول به دست آورده و موفق شده اند احترام بگذاریم؛ آن ها تلاش زیادی می کردند که در زندگی شان نظم و انظباط به وجو آورند، شخصیت شان را مستحکم کنند و برای مبارزه با وضعیت های جدید، فداکاری کنند. ما فقط دوست داریم مثل فوتبالیست ها و یا خواننده ها سریع به شهرت خیره کننده برسیم، در حالیکه همه آنها هر روز در حال کار و تمرین سخت هستند. یک بار در یک مصاحبه دیوید بکام می گفت روزانه 700 بار تمرین ارسال توپ(سانتر) می کرد. برای همین او را تبدیل به یکی از اسطوره های فوتبال مبدل کرده است. شاید خیلی از فوتبالیست ها به خیال خود از تمرین فرار می کنند و اسم خود را زرنگ می نامند، ولی دست آخر بعد از چند سال، هیچ نامی از آنها در هیچ محفل ورزشی، برده نخواهد شد!

success secret.راز موفقیت

success secret.راز موفقیت

واقعیت این است «از خود راضی بودن» به همه ی امپراتوری های بزرگ ضربه زده است. هرچند که این قضیه محدود به این امپراتوری ها نیست ولی می توان نام تعدادی از آن ها را گفت؛ مثل مصری ها، یونانی ها، رومی ها، اسپانیایی ها، پرتغالی ها، فرانسوی ها و انگلیسی ها. چرا چنین است؟ چون هیچ چیزی مثل موفقیت، رو به نابودی نمی رود. امپراتوری های سلطه­گر تاریخ هم به همین خاطر شکست خورده اند. مردم به یک سطح قابل توجه از موفقیت می رسند و بعد ار آن آسوده و بی خیال می شوند.

حتماً به این مطلب هم نگاهی بیندازید >>  رازهای موفقیت –آیا فیل ها گاز می گیرند؟درس 8

با تجربه کردن دوره های طولانی رونق، موفقیت، سلامتی و ثروت، از خود راضی می شویم و از انجام دادن کارهایی که ما را به آن جا می رسانده اند، دست می کشیم. مثل قورباغه ای می شویم که در آب در حال جوش آمدن شناور است و برای رهایی اش هیچ تلاشی نمی کند، چون آب، خیلی تدریجی گرم می شود و او متوجه نیست که در حال پخته شدن است!

اگر می خواهیم به موفقیت برسیم، باید اخلاق کاری اجدادمان را زنده کنیم.

وقت آن است که اگر برای نجات کشورمان هم نه، حداقل برای موفقیت بیش تر و پیشرفت خودمان هم شده، شخصیت مان را تغییر دهیم و مثل قبل شویم. ایده های بی خودی و الکی تلویزیون را که شبیه غول چراغ جادو هستند، باور نکنید. اینکه روی مبل تان بنشینید و با فرستادن انرژی، منتظر جذب چک های پول به حساب بانکب تان باشید یا روی آتش راه بروید، از مکاتب عرفانی دوهزار ساله استفاده کنید و وردهای جادویی بخوانید، فقط و فقط دارید عمر خود را تلف می کنید! خیلی از آن ها آگهی ها، گمراه کننده هستند که با چنگ زدن به ضعف های تان، شما را فریب می دهند. موفقیت واقعی و بادوام، تلاش می خواهد، صد البته تلاش زیاد!

success secret.راز موفقیت

success secret.راز موفقیت

در ادامه، داستانی کوتاه و واقعی برای تان می گویم که مفهوم جمله «هیچ چیز مثل موفقیت، به نابودی نمی رود» را توضیح می دهد. رستوران جدید و بزرگی افتتاح شده بود. اول کار، همیشه رستوران تمیز و آراسته بود، آقای مهماندار برای خوشامد گویی به همه لبخندی زیبا می زد، خدمت شان بی نقص بود (مدیر رستوران، پیش مشتریان می آمد تا از این موضوع مطمئن شود) و غذای شان هم واقعاً معرکه بود. خیلی زود، مردم برای صرف غذا در آن جا شروع کردند به صف کشیدن جلوی رستوران و اغلب، برای گرفتن میز یک ساعت منتظر می ماندند.

بعد متاسفانه، کارکنان رستوران شروع کردند به اینکه موفقیت آن جا را مسلم فرض کنند. آقای مهماندار قیافه مغرور به خودش گرفت، کارکنان بخش خدمات نامرتب و گستاخ شدند و کیفیت غذا هم اتفاقی افت کرد. در حدود هجده ماه، رستوران از جریان کسب و کار خارج شد. آن ها به خاطر موفقیت شان شکست خوردند؛ آن هم به این خاطر که از انجام کارهایی که در ابتدا باعث موفقیت شان شده بود، دست کشیدند. موفقیت شان روی چشم اندازشان سایه انداخت و آن ها از تلاش کردن دست کشیدند.

مراقب باشید بر اثر موفقیت دچار مشکلات بعد از موفقیت نشوید و این یک راز موفقیت ماندگار است.

برای شروع موفقیت در زندگی و کسب و کار پیشنهاد می کنم ابتدا مینی دورۀ هدف گذاری و برنامه ریزی شخصی سرنوشت یک رویا را از اینجا دانلود کنید.

شما چه تجربه ای از افراد موفق و فرزندان آنها دارید که صاحب کسب و کار، فرد موفقی است، ولی بعد از مدتی به نابودی می رود. این تجربه را برای ما و دوستان در نظرات بگویید.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (به این مطلب امتیاز دهید)
Loading...
منبع: سایت تصمیمان

حتما نگاهی به مطالب مرتبط زیر بیندازید

نظرات:

 1. ema

  سلام
  واقعا این رو بارها و بارها حس کردم که وقتی انسان مغرور میشه و دست از تلاش میکشه فقط در جا میزنه همیشه تو رویاها سیر میکنه و بقیه جلو میرن اما او همچنان هماجا ایستاده…

  پاسخ
 2. ارسلان پ

  شما در عین سادگی عالی مطلب می گذارید
  ممنون بخاطر مطالب عالی و به دور از کبر و غرور
  موفق باشید

  پاسخ
 3. معصوم

  سلام خداقوت خیلی مطلب جالب و قابل توجهی بود بسیار متشکرم .بازم منتظره پیامهای زیباتون هستم

  پاسخ
 4. Arshavir

  باسلام و خسته نباشید،بسیار مطلب خوب و بجا گفتین،هیچوقت فکر نکردم دلیل شکست از خودراضی بودن باشه و دلایل دیگه میدونستم

  پاسخ
 5. Mahtab

  با سلام
  واقعا عالی بودمطالب بسیار آموزنده و جالبی اشاره کردید که خیلی از ما درگیر آن هستیم ولی توجهی به این موضوع نداشتیم که همانطور که تلاشی برای رسیدن به موفقیت انجام میدهیم بعد از دستیابی به موفقیت باید تلاش برای ماندگاری آن داشته باشیم.. منتظر مطالب بعدی شما هستم،تشکر و سپاس فراوان

  پاسخ
 6. sh.k

  سلام
  روز بخیر
  بینهایت ممنون که انقدر موشکافانه همه مطالب رو ساده بیان میکنید
  موردی که اشاره فرمودین خیلی ساده بود و در عین حال شاید خیلیهامون واقعاً اهمیتی به این موضوع نمیدهیم و فراموش کرده ایم که برای حفظ موفقیت هم باید تلاش کرد
  صرفاً رسیدن به موفقیت و رضایت از زندگی کافی نیست
  باید راز ماندگاری آن را نیز فهمید.
  نکته ی بسیار مهمی رو یادآوری کردین و از این بابت واقعاً ممنونم.
  امیدوارم شما نیز همواره موفق باشید.
  منتظر مطالب مفید و کاربردی بعدی نیز هستم.

  پاسخ

لطفا نظر خود را بگویید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *