دیوید اگیلوی – بخش 2+فیلم

دیوید اگیلوی – بخش 2+فیلم

دیوید اگیلوی – بخش 2+فیلم

        دیوید اگیلوی – در قسمت اول داستان زندگی دیوید اگیلوی را مرور کردیم. حال به ادامه داستان زندگی دیوید اگیلوی توجه کنید:

در سال 1959، شرکت مزایدۀ شرکت ولز رویس را بُرد. این فعالیت مورد علاقۀ دیوید اگیلوی بود. در این تبلیغ گفته شد که ((در سرعت 96 کیلومتر در ساعت، بیشترین صدایی که به گوش می‌رسد تنها صدای تیک تاک ساعت شماست. توفق بسیار چشمگیر بود. آژانس، در طی بیست سال آغازین تأسیس، از شرکت‌های بسیار بزرگی چون برادران لیور[1]، جنرال فودز[2]، امریکن اکسپرس[3]، شل[4] و استیرز[5] اعتبار فراوانی کسب کرد. گذشته از آن، اگر خطایی نیز در کار دیوید اگیلوی بوده به پیشنهادهای قیمت بسیار بالای او در پاره‌ای از اوقات مربوط بوده است. دیوید اگیلوی در این باره چنین نوشت: ((به دست آوردن مشتری همانند جدا کردن قلاب از دهان ماهی و انداختن او در داخل تنگِ ماهی‌های صید شده است.))

دیوید اگیلوی-David.Ogilvy

دیوید اگیلوی-David.Ogilvy

        به دلیل چنین روحیاتی، بسیاری از افراد، بزرگ‌ترین دستاورد دیوید اگیلوی را خلق خودش می‌دانستند. آنان معتقد بودند که او جسارت بسیاری در خودخواه بودن دارد. وی نویسنده‌ای توانمند با هوش سرشار، با ملغمه‌ای از رفتار و لهجۀ فردی بریتانیایی و به دور از منش‌های فردی امریکایی و متنفر از رقیبان در صنعت خود بود. از نظر ظاهری دیوید اگیلوی قد بلند با موهای قرمز بود و همیشه به زیبایی لباس می‌پوشید و بیشتر اوقات پیپ می‌کشید.

        دیوید اگیلوی در اوایل دهۀ 1960، تصمیم گرفت کتابی بنویسد که دستاورد آن چگونگی ورود به طور خودآموز به صنعت تبلیغات بود و نام آن را اعترافات یک مرد تبلیغاتچی [Confessions of an Advertising Man [6 نامید. با انتخاب چنین اسم عجیب و تحریک کننده‌ای فروش کتاب از خیابان مدیسون[7] فراتر رفت. در ابتدا تنها پنج هزار نسخه به چاپ رسید اما میلیون‌ها نسخه از این کتاب به فروش رسیده است و پس از سال‌ها همچنان تقاضای خرید این کتاب در صنعت تبلیغات وجود دارد. دیوید اگیلوی در صدد نوشتن دو کتاب دیگر برآمد.

دیوید اگیلوی-David.Ogilvy

دیوید اگیلوی-David.Ogilvy -کتاب اعترافات یک تبلیغاتچی

جملات قصار دیوید اگیلوی

·        تبلیغات خوب، آن تبلیغاتی است که بدون اشاره به محصول توجه همه را به خود جلب کند و باعث افزایش فروش شود.

·        به جای تمرکز بر محصول، به جاودانگی شرکت فکر کنید.

·        در مرحله اول برای خود به عنوان فردی نابغه شهرتی به دست آورید. در مرحله دوم اطراف خود را با شرکایی که بهتر از شما هستند پر کنید. در مرحله سوم به آنان اجازه دهید که برای شما کار کنند.

·        اگر شما به دنبال بخت و اقبال برای بنیاد تبلیغاتی خود هستید خیلی زود خواهید دید که شرکت دیگری آن را به سرقت برده است. این ماجرا اجتناب ناپذری است و نگذارید که شما را نگران کند. هیچ کسی را نخواهید یافت که بدون تقلید به خلق اثری بپردازد.

·        هیچ چیزی بیش از آن مرا غافلگیر نمی‌کند که مجله‌ای کاری تبلیغاتی از من بپذیرد و بعد از آن را به نقد بکشاند. همانند آن است که میهمانی را برای شام دعوت کنید ولی به صورت او آب دهن بیندازید.

·        بسیاری از مردم، که من هم یکی از آنان هستم، در صورت خوردن اندکی نوشیدنی بسیار بهره‌وری بالاتری خواهیم داشت. و تصور می‌کنم که اگر دو، یا سه لیوان نوشیدنی بنوشم بسیار توانمدتر خواهم شد.

·        نود و نه درصد تبلیغات به فروش محصولی منجر نمی‌شود.

دیوید اگیلوی-David.Ogilvy

دیوید اگیلوی-David.Ogilvy

دیوید اگیلوی، پس از سی و سه سال که از تأسیس شرکت تبلیغاتی‌اش گذشته بود، به مدیر عامل بعدی شرکت خود چنین نوشت:

آیا هیچ مؤسسه‌ای این مرد 38 سالۀ بی‌کار را استخدام می‌کرد؟ دیوید اگیلوی از کالج اخراج شده بود. او آشپز، بازاریاب، سیاستمدار، و کشاورز بود. او هیچ چیز از تجارت نمی‌دانست و هرگز هیچ نسخۀ کتابی چاپ نکرده بود. او در 38 سالگی مدعی شد که می‌تواند برای خود در بازار تبلیغات شغلی دست و پا کند و حاضر بود که با پنج هزار دلار کار خود را به مدت یک سال آغاز کند. من شک دارم که هیچ شرکتی امریکایی حاضر به استخدام من باشد. با این همه، یک شرکت لندنی او را استخدام کرد و سه سال بعد به بزرگ‌ترین نویسندۀ متون تبلیغاتی دنیا و شرکت دیوید اگیلوی به دهمین شرکت بزرگ دنیا در زمینۀ تبلیغات بدل شده بود. نتیجۀ اخلاقی: گاهی برای استخدام شرایط غیر معمول و تصورناپذیر را در نظر بگیرید.

دیوید اگیلوی-David.Ogilvy

دیوید اگیلوی-David.Ogilvy

استیون بیلی[8] در سال 2009، در نیو استیتمن[9] نوشت: ((که روان‌شناسی دیوید اگیلوی بسیار پیچیده بود. دیوید اگیلوی شکسپیر را می‌شناخت و قلم بسیار زیبایی داشت، اما همواره می‌خواسته که همانند بازاریاب خانگی، که اولین شغل او بوده است، به نظر بیاید.))

        با وجود خودخواهی‌هایی که در دیوید اگیلوی مشهود بوده است، بسیاری به او علاقه‌مند بودند. وقتی کنت رومن[10] در سال 2009 نوشت پادشاه خیابان مدیسون: دیوید اگیلوی و انجام دادن تبلیغات مدرن[11]، کمتر کسی آن را نادرست یا خودنمایانه می‌دانست.

        در سال 1973، دیوید اگیلوی با عنوان رئیس هیئت مدیرۀ اُگیلوی اند مدر[12] بازنشسته شد و به توفوی فرانسه رفت و املاک بسیاری را در اختیار گرفت. بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی شرکت، دیوید اگیلوی با کشاورزان ناحیۀ نشست و برخواست می‌کرد اما نامه‌های بسیاری از سراسر دنیا به سمت او روانه شد، به طوری که پستچی آن ناحیه به ستوه آمد و شهردار منطقه حقوق او را افزایش داد.

دیوید اگیلوی-David.Ogilvy

دیوید اگیلوی-David.Ogilvy

        اما این پایان کار نبود. در سال 1989 گروه دیوید اگیلوی را دبلیو‌پی‌بِی مارتین سورل[13] خرید گرچه بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی اشتیاق کمی به شیوه‌هایی که سورل برگزیده بود داشتند، سورل کسی بود که می‌دانست باد از کدام سو می‌وزد. با وجود آنکه دیوید اگیلوی بزرگ‌ترین مؤسس شرکت تبلیغاتی مدرن بود، سورل بود که در عصر اطلاعات در دهۀ بعد فریادِ بلندی سر داد. دیوید اگیلوی آن قدر باهوش بود که دریابد سورل پادشاه جدید است. و سورل نیز آن‌قدر زیرک بود که از خدمات دیوید اگیلوی بی‌بهره نماند. آن‌ها در یکدیگر ادغام و به بزرگ‌ترین دهکدۀ ارتباطی جهان بدل شدند و دیوید اگیلوی به سمتِ مدیر غیراجرایی به مدت سه سال در شرکت باقی ماند. تنها یک سال پس از این توافق، دیوید اگیلوی گفت زمانی که پیشنهاد خرید شرکت شده بود او می‌خواسته است که سورل را بکشد، اما این کار غیرقانونی بود. ((اما حالا آرزو می‌کنم که چهل سال پیش او را می‌شناختم و اکنون بسیار به او علاقه‌مندم.)) گفته شد که دیوید اگیلوی نامۀ پوزش خواهی برای سورل نوشت و به نظر می‌رسد که این نامه به دیوار اتاق سورل نصب شد.

دیوید اگیلوی-David.Ogilvy

دیوید اگیلوی-David.Ogilvy- امضای دیوید اگیلوی

        دیوید اگیلوی در 21 جولای 1999 در فرانسه در خانۀ خود از دنیا رفت، در حالی که در کنار همسر سومش هرتا لانس[14] و پسرش دیوید فیرفیلد اُگیلوی[15] که حاصل ازدواج اول او بود، نگهداری می‌شد. نام وی همواره در میان شرکت‌های تبلیغاتی زنده مانده و از شیوۀ مؤثر او استفاده شده است. در این میان از تلاش برنامۀ تلویزیونی مردان دیوانه[16] نیز باید تشکر کرد که با تمرکز بر زندگی دیوید اگیلوی او را به گونه‌ای مؤثر به همگان معرفی کرد.

.

برای دانلود کلیپ دیوید اگیلوی روی همین لینک کلیک کنید

.

برای دانلود فایل پی دی اف زندگی نامه دیوید اگیلوی بر روی دکمۀ زیر کلیک کنید:

دانلود-رایگان

[1] Lever Brothers  [2] General Foods  [3] American Express

[4] Shell  [5] Stears

[6] Confessions of an Advertising Man  [7] Madison Avenue

[8] Stephen Bayley  [9] New Stateman  [10] Kenneth Roman

[11] The king of Madison Avenue: David Ogilvy and the marketing of modern advertising

[12] Ogilvy & Mather  [13] Martin Sorrell’s WPP  [14] Herta Lans

[15] David Fairfield Ogilvy  [16] Mad Men

حتماً به این مطلب هم نگاهی بیندازید >>  وارن بافت و ثروت افسانه ای او (بخش اول)
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (به این مطلب امتیاز دهید)
Loading...
منبع: سایت تصمیمان

حتما نگاهی به مطالب مرتبط زیر بیندازید

لطفا نظر خود را بگویید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *