حرمت نفس (راههای افزایش عزت نفس با ۶ تکنیک کاربردی)

حرمت نفس (راههای افزایش عزت نفس با ۶ تکنیک کاربردی)

حرمت نفس (راههای افزایش عزت نفس با ۶ تکنیک کاربردی)

در مطلب قبلی برای افزایش حرمت نفس (عزت نفس) نکاتی را یادآور شدیم و گفتیم که چقدر حرمت نفس بالا در سلامت روح و روان انسان نقش حیاتی دارد و نبود حرمت نفس چه بلاهایی بر سر انسان می آورد.

در ادمه به مباحثی کامل تر برای افزایش “حرمت نفس” (عزت نفس) متذکر خواهیم شد.

 

برای حرکت در مسیر افزایش حرمت نفس بایستی نکات زیر را مدنظر داشت:

۱) دست از مقایسه و مسابقه بردارید: یکی از کارهای مهم برای داشتم حرمت نفس بالا اینست که بدانید هر کس در دنیا تک و بی‌نظیر است و همانند و مشابه ندارد. اگرچه مقایسه و مسابقه می‌تواند عاملی برای حرکت و انگیزه‌ای برای پیشرفت باشد ولی در اکثر موارد مخرب و زیانبار است. بایستی سعی کرد که خوب خود شد نه خوب دیگران، رکورد خودمان را بشکنیم نه رکورد دیگران را، برای خودمان زندگی کنیم نه برای دیگران.

 

 • حرمت نفس

  حرمت نفس

 

۲) در مورد خود، واقعیت‌ها را بپذیرید: حلوی آینه بایستید و هر نکته مثبت و منفی را که در مورد بدنتان می‌بینید، بپذیرید. پذیرفتن به معنی این نیست که آن را دوست داشته باشید، بلکه واقعیت در مورد خود را می‌پذیرید. دیگر در ضمیر خودآگاه خود می‌دانید مثلاً چشم و لب‌های زیبا دارید و …، ولی دماغ‌تان کمی بزرگ است. یا زیر چشم‌هایتان چین و چروک پیدا شده است. در مورد خصوصیات شخصی‌تان آنها را بر روی کاغذ پیاده کنید. (مثلاً خجالتی، ساده‌دل، نکته‌بین، خوش دل، مهربان، بدبین و …) و آنگاه نکات زیر را در نظر بگیرید:

 

 • در حد توان و واقعیت، عیب و نقص فیزیکی که خودتان به آن باور دارید (نه گفته دیگران، مُد و …) را اصلاح کنید. اگر وزن زیادی دارید با رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی مناسب و در صورت لزوم، مشاوره تخصصی آن را کاهش دهید؛ اگر دماغ‌تان از حد طبیعی کاملاً خارج است آن را جراحی کنید و … . هرگز بخاطر حرف و نظر دیگران کاری انجام ندهید.
 • حرمت نفس

  حرمت نفس

  در مورد مسائل و مشکلات شخصیتی و احساسی راه­های اصلاح آن را بیاموزید و در اصلاح آن بکوشید.
 • روزی دو نعمت یا نکته یا ویژگی مثبت خودتان را در یک دفترچه بنویسید و هر هفته آنها را مرور کنید.
 • هر فردی دارای توانمندی‌های خاصی است آن را در مورد خود یافته و تقویتش کنید.

 

اکثر افراد استثنایی، زیبا، معروف و ثروتمند بدلیل حرمت نفس بسیار پایین هیچ­گاه احساس خوشبختی پایدار نکردند و اکثراً در رنج و عذاب زندگی کرده‌اند (عادی و معمولی بودن یک نعمت است قدر آن را بدانید). به عبارت دیگر، حرمت نفس و احساس ارزشمندی با پول، شهرت و زیبایی تنها بدست نمی‌آید.

 • حرمت نفس

  حرمت نفس

 

۳) نه گفتن را تمرین کنید: افراد با حرمت نفس و اعتماد به نفس پایین از طریق توجه بیش از حد به دیگران و پذیرش خواسته‌های آنها و گذشت از خواسته و نظر خود سعی می‌کنند تا حس ارزشمندی را از آنها دریافت (در واقع گدایی توجه و محبت) کنند و این خود به مرور باعث تشدید احساس ناتوانی و بی‌ارزشی و در نهایت خشم و نفرت در آنها خواهد شد. این گروه معمولاً دلیلی به ظاهر قابل توجیه برای چنین رفتار خود می‌سازند (مهربانی، نزاکت، مؤدب بودن، خجالتی بودن و …). بایستی بیاموزیم و عادت کنیم تا هر جا لازم است نه بگوییم. ما حق نداریم برای اینکه کسی ناراحت نشود به او این اجازه را بدهیم تا به حقوق دیگری (از جمله خودمان) تجاوز کند. برای مثال، اگر شما فردا امتحان دارید و دوست‌تان زنگ می‌زند و می‌خواهد برای دیدن شما بیاید، با صراحت و دوستانه بگویید: منم خوشحال می‌شدم ولی فردا امتحان دارم و هنوز باید مطالعه کنم و وقت کم دارم فردا چطوره؟

حتماً به این مطلب هم نگاهی بیندازید >>  درون گرا چگونه دوست پیدا کند؟

البته برخی افراد با حرمت نفس پایین ممکن است در ارتباط با دیگران درست نقطه مقابل را پیش بگیرند و رفتار و گفتاری نیش‌دار و خصمانه داشته باشند و حتی از همان اول دیگران را از خود دفع کنند (تا مبادا درون پوچ و تو خالی‌شان بر آنها اشکار شود).

 

توجه: محبت و مهربانی یعنی انجام کاری درست با میل و رضایت خاطر کامل بدون هیچ چشم‌داشتی. اگر بخاطر ناراحت نشدن کسی تن به کاری می‌دهید این مهربانی در حق کسی نیست، ضعف و درماندگی است. حتی در مورد گذشت و سازش در زنگی اشتراکی اگر یک طرفه باشد و یا موارد گذشت وسازش زیاد باشد این مسئله نیز صادق خواهد بود (بایستی به سازگاری، تفاهم و توافق رسید).

 

۴) احساس گناه و تقصیر را از بین ببرید: خالق هستی انسان را ناقص آفرید تا با خطا، اشتباه و به کمک عقل و معرفت به کمال برسد. ما هیچ موجود کامل و بی‌نقصی نداریم و همه ما در لحظاتی از زندگی خود دچار اشتباه، خطا و حتی گناه شده‌ایم. اصولاً ما در بسیاری از موارد فقط از طریق اشتباه و شکست می‌آموزیم. افراد با حرمت نفس پایین معمولاً در هر موقعیت و زمانی که دست بدهد، بر روی اشتباهات گذشته خود انگشت گذاشته و خود را مدام سرزنش می‌کنند و تنها راه این است که خودمان (و پدر و مادرمان) را ببخشیم و اگر می‌توانیم اشتباهات خود را جبران کنیم.

حرمت نفس

حرمت نفس

۵) پذیرش مسئولیت: تنها راه موفقیت در زندگی و بالا بردن حرمت نفس، پذیرش و بدست گرفتن مسئولیت زندگی خودمان است. هیچ کس مسئول بدبختی ما نیست. اگر مظلومی نباشد، ظالمی نخواهد بود، اگر افراد ساده لوح وجود نداشته باشند، افراد متقلب وجود نخواهند داشت، اگر اشتباهی کردیم بایستی عواقب آن را بپذیرم و اگر می‌توانیم نزدیک به صفر برسانیم، بایستی خودمان برای خودمان تصمیم بگیریم و بالاخره این که هیچکس نمی‌تواند ما را خوشبخت کند جز خودمان.

 

 

۶) داشتن هدف و معنی در زندگی: همچنانکه ذکر شد از ویژگی‌های فرد با حرمت نفس بالا لذت بردن از زندگی و احساس خوشبختی و داشتن احساس لیاقت برای رسیدن به آن است و این میسر نخواهد شد مگر با داشتن هدف و معنی در زندگی و حرکت در آن مسیر.

از همین امروز برای بالا بردن حرمت نفس خود قدم بردارید که فردا دیر است.

 

منتظر نظرات ارزشمند شما درباره تجربه های افزایش حرمت نفس هستم.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (به این مطلب امتیاز دهید)
Loading...
منبع: سایت تصمیمان

حتما نگاهی به مطالب مرتبط زیر بیندازید

نظرات:

 1. 66

  سلام
  درست میگویید ولی هرچی تلاش میکنیم باز بقیه ما را بخاطر نداشتن خیلی چیزا سرزنش میکنن مگر ما بجز خانواده که پدر ومادر و خواهر و برادر هستند نزدیک تر هم بجز خدا کسی را داریم توی خانه هم سرزنشت کنن دیگه به کجا پناه ببری
  ۲۹سال سن بیکار قیافه خوبی هم نداریم آخه جالب پولم نداریم خرج قیافه کنیم کسی بیاد خواستگاری کارم ندارم مثل خواهر ۲قلوم برای کار بیان حداقل
  من ادم بیخیال سر خوشی هستم شاد و قانع ولی ۲ سه سال اخیر خیلی از لحاظ روحی داغون و عصبیم کسی نمیخواد درک کنه خو بابا سطح هوش و توانایی من در این حده
  کسی من واقعیمو که هستم نمیخواد با ید کلی تغییر کنم که دیگه خیلی دیره چطور ۲باره رشته خوب قبول بشم برم سر کار پولدار بشم نقایص چهره و … برطرف کنم

  پاسخ
 2. امین

  سلام. آقای موسوی از مطالب مفیدتون خیلی تشکر میکنم.امیدوارم این روند همچنان ادامه داشته باشه تا با کمک خدای بزرگ، افراد دارای این مشکل بتونند از روشهای کاربردی شما استفاده و به احساس خوبی برسن.خدا خیرتون بده.

  پاسخ
 3. حسین

  ممنون از راهنمایی های بسیار خوبتون
  در پاسخ به جناب مهدی
  اگه مطلبی که جایی میخوانی و برایت قابل درک نیست به جای ایرادگیری بهتره که به قضایا از نقطه نظرات مختلف نگاه کنی و برای گسترش دیدگاه باید مطالعه کنی

  پاسخ
 4. مهدی

  سلام
  با تشکر از مطالب مفیدتان
  این دو جمله به نظرم صحیح نیست؛
  ۱- اگر مظلومی نباشد ظالمی نخواهد بود.
  اهل بیت علیهم السلام ظلم پذیر نبودند، ظالمانی به آنها ظلم کردند و آنها بخاطر ظلمی که به آنها شد مظلوم واقع گشتند وگرنه احقاق حق در دین ما واجب است و نمونه آنرا در قضیه پس گرفتن فدک و ظلم ناروای غاصبین شاهدیم.
  ۲- هیچکس نمیتواند ما را خوشبخت کند جز خودمان.
  خداوند این میان کم رنگ شده است.
  همچنین واژه های ایثار و از خود گذشتگی و جانفشانی در قالب ترجیح دیگران بر خود معنا پیدا میکند و این اوج عزت نفس است، پس ترجیح دیگران بر خود همه جا بد نیست.
  باز هم ممنون از مطالب خودتان.

  پاسخ
 5. حبیب

  سلام.با احترام یکی از روش هایی که به نظر خیلی موثر است نوشتن اشتباهات دریک دفترچه ومراجعه هفتگی به ان می باشد.

  پاسخ

لطفا نظر خود را بگویید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *