اپل و داستان موفقیت استیو جابز(2)+فیلم

اپل و داستان موفقیت استیو جابز(2)+فیلم

اپل و داستان موفقیت استیو جابز(2)+فیلم

اپل و داستان موفقیت استیو جابز را در قسمت اول مرور کردیم. حال به ادامه ماجرا توجه کنید.

استیو جابز در سال 2010 توسط شرکت اپل محصولی جدید به نام آی پَد تبلت را وارد بازار کرد. بسیاری در توفیق این محصول شک داشتند، ولی فروش باور نکردنی این محصول ثابت کرد که عشق و وفاداری به محصولات اپل درمشتریان نهادینه شده است. در حقیقت، فروش محصولات اپل همگان را مطمئن کرد پیش از آنکه انسان احساس نیاز کند، استیو جابز به راستی می دانست که او چه می خواهد.

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

بسیاری بر این باور بودند که همۀ این جهش ها به خوبی انجام شد، اما آی‌‌‌‌فون و آی‌پاد تأثیر بسیار کمی در فروش سیستم های مک گذاشتند. افزون بر آن، در حال که شرکت چهار تا هشت درصد از سیستم عامل بازار را در دست داشت، اما سهم بازار مایکروسافت هرگز به زیر نود درصد نرسید و با همۀ خلاقیتی که اپل در صنعت رایانه داشت، نتوانست سهمی از بازار مصرف خانگی مایکروسافت را از آنِ خود کند. اما به نظر می‌رسید استیو جابز بار دیگر یک قدم جلوتر است. به هر حال، شاید دسترسی فزایندۀ مصرف کنندگان به تلفن‌های پیشرفته با امکانات گوناگون، جهشی را از مصرف رایانه به دنیای دیجیتالی برای مدت طولانی رقم زد.

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

به دلیل تنوع کم محصولات اپل در مقایسه با دیگر رقبا، شاید مشتریان فراموش کردند که اپل چه شرکت عظیمی است. در آوریل 2010 در مقیاس شرکت‌هایی که شرکت اس اند پی 500[1] مورد بررسی قرار می داد، پس از شرکت اکسون مبیل[2]، بالاتر از شرکت مایکروسافت در ردۀ دوم قرار گرفت. اگر کارکرد پنج سال شرکت اپل (apple.com) را با دیگر رقبا مقایسه کنید، شرکت اپل همچون ستاره می‌درخشد. در هر صورت، با وجود همۀ نقدهای متفاوت، اپل سازمانی بسیار موفق و عظیم است.

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

البته تناقضاتی در اپل به چشم می‌خورد که کلید آن‌ها در اختیار اپل و مردی است که آن را در سیطرۀ خود دارد. شرکتی که فرماندهی فروش محصولاتی همچون ام پی تری پلیر با بیش از هفتاد درصد سهم بازار و تلفن همراه در حدود پنجاه درصد سهم بازار را در اختیار دارد. گرچه محصولات و خدمات اپل بسیار قدرتمندتر از نمونه های مشابه مایکروسافت است (اپل سخت افزار و نرم افزار را هم‌زمان به مشتری عرضه می کند)، و گر‌چه هیاهویی از ارزش های اپل در میان مصرف کنندگان وجود دارد، اگر شما رایانۀ سازگار با محیط لازم دارید، ترجیح شما رایانۀ دل است و نه رایانۀ مک. و همان‌طور که استیو جابز بیان کرد، نوآوری تشخیصی است که رهبران از رهروان به دست می آورند، اپل هیچ گاه خالق هیچ یک از محصولاتش نبوده است. آی‌فون  و آی پاد محصولاتی بودند به دست آمده از طراحی زیراکس آلتو و کسی دیگر آن‌ها را ابداع کرده بود. به هر حال، با نگاهی به سیاست شرکت می توان اذعان داشت که آنان نخستین ابداع کننده نبوده، اما «دومینِ بی نظیر» بوده اند.

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

مبادا که این گفته انتقاد به نظر رسد، به راستی که این گونه نیست. در عنوان کتابِ 2004 شتاب دوم: چطور شرکت های زیرک نوآوری‌ها را دور می زنند تا به بازارهای جدید وارد شوند و بر آن تسلط یابند، همۀ این ها به راستی گفته شده است. کسانی که برای اولین بار وارد یک بازار می شوند اغلب شکست می خورند و یا همۀ آنچه را توقع دارند به دست نمی آورند. بهتر است که دومین باشید تا بتوانید از اشتباهات اولین‌ها بهترین بهره‌برداری را بکنید. نخستین ام پی تری پلیرها با نام ام- پی – من اف 10[3] را یک شرکت کُره ای به نام سیستم های اطلاعاتی سائی هان[4] ساخت و در سال 1998، سه سال پس از آن، آی پاد و دیگر جنس های دیگر وارد بازار شد. اما به دلیل پیچیدگی و دشواری‌های استفادۀ سخت از محصول به جز افرادی معدود از آن استقبال نکردند. از سوی دیگر، آی پاد به سادگی قابل استفاده بود و درست به همین دلیل بازار را به انحصار خود در آورد. شش سال بعد، آی‌فون از همین ترفند استفاده کرد، گرچه در بازاری کاملا مهیا و آماده، تلفنی با ظاهری بسیار و قابلیت استفادۀ آسان به مشتریان عرضه کرد.

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

دلیل توفیق اپل در برقراری مطلوب ظاهر محصولات  با مشتریان بود و نه در توانمندی ذاتی محصول. استیو جابز از نیاز مردم آگاه بود و محصول و طرز استفاده از آن را ساده و زیبا کرد. بیشتر مردم به ظاهر و احساسی که محصول دارند، توجه می‌کنند تا به توانمندی یک محصول و یا حتی کیفیت صدای آن (اگر مصرف‌کنندۀ خاص محصولی نباشند). ظاهر و احساس بی‌نظیری که اپل به مشتریان خود می دهد آن را از بقیۀ رقبا مستثنی و تعداد بسیار زیادی از مصرف کنندگان را به خود وفادار می‌سازد و به نظر می‌رسد که آنان از پرداخت هزینه های سنگین بابت دریافت محصول برتر امتناع نخواهند کرد. در مصاحبه‌ای که در سایت اونیون[5] به عمل آمده است این موضوع کاملا شفاف ثابت می‌شود که بسیاری از مشتاقان اپل که چشم بسته شیفتۀ اپل و محصولاتش هستند، معتقدند که آنان هر آنچه را زیبا و درخشان و بوسیلۀ اپل تولید شده باشد می‌خرند.

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

با وجود این، به رغم توفیق‌های طولانی، ابرهای طوفانی در آسمان استیو جابز در حرکت بودند. فروش آی پاد در روندی ثابت باقی مانده است و تلفن اندروید (که در سیستم باز گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرد) به عنوان تهدیدی جدی برای آی‌فون به حساب می آید، که تا کنون بدون رقیب بوده است. و برای ناظران فناوری تغییرات مایکروسافت، گوگل و اپل تماشایی است. چند سال پیش گوگل و اپل کاملا بر ضد مایکروسافت بودند، اما حالا این مخالفت چندان آشکار نیست.

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

Apple-استیو جابز بنیان گذار شرکت اپل

صرف‌نظر از  همۀ موارد تجاری، بزرگ‌ترین دشواری برای اپل از دست دادن رهبر خود برای همیشه است. او که بیش از ده سال با بیماری سرطان مبارزه می‌کرد، و در اکتبر 2011 تسلیم شد. اکنون بزرگترین پرسش این است که پس از مرگ جابز چه عاقبتی در انتظار اپل خواهد بود؟ سابقۀ پیشین حاکی از آن است که دوران خوشی در انتظار اپل نخواهد بود. آیا شرکت اپل بدون استیو جابز می تواند در بازار تکنولوژی یکه تازی کند؟

حتماً به این مطلب هم نگاهی بیندازید >>  اپرا وینفری (2)

.

برای دانلود کلیپ گفته های استیو جابز روی همین لینک کلیک کنید.

.

برای دریافت فایل پی دی اف داستان موفقیت شرکت اپل توسط استیو جابز روی دکمه زیر کلیک کنید.

دانلود-رایگان

[1] S&P 500  [2] Exxon mobile

[3] MPMAN F10  [4] SaeHan information system

[5] Onion

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (به این مطلب امتیاز دهید)
Loading...
منبع: سایت تصمیمان

حتما نگاهی به مطالب مرتبط زیر بیندازید

لطفا نظر خود را بگویید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *