افزایش عزت نفس (راه های افزایش عزت نفس)

افزایش عزت نفس (راه های افزایش عزت نفس)

افزایش عزت نفس (راه های افزایش عزت نفس)

افزایش عزت نفس (self-esteem) یکی از مهمترین تمرین های هر انسانی می تواند باشد. اگر افزایش عزت نفس را جدی نگیریم، به هر جایگاهی برسیم بازهم کمبود و احساس حقارت، آزارمان می دهد. برای درک  افزایش عزت نفس و سلامت ذهن و شخصیت آدمی، چهار مورد بایستی در حد تعادل با هم برآورده و فراهم شوند:

 • سیستم فکری سالم، پایدار و منسجم؛
 • لذت بردن؛
 • تعلق و ارتباط
 • عزت نفس نسبتاً بالا

هر چهار نیاز فوق لازم و ملزوم یکدیگر هستند و هرگاه یکی از آنها از تعادل خارج شود، سه جزء دیگر نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. لذا برای افزایش عزت نفس  ، بایستی هر چهار زمینه و در حد تعادل باشد که ما در اینجا عمدتاً به افزایش عزت نفس می پردازیم.

افزایش عزت نفس

افزایش عزت نفس

برای افزایش عزت نفس به تمرین و پشتکار طولانی مدت لازم است و یک شبه حاصل نمی‌شود. توجه به مطالب زیر می‌تواند به شما در این امر کمک کند.

موارد لازم برای افزایش عزت نفس :

 • الف) بازنگری و اصلاح سیستم فکری: سیستم فکری ما اساساً تا اواخر نوجوانی به یک حد تقریباً با ثبات و پایدار می‌رسد و دیگر اکثر اعمال، رفتار، احساسات و حتی فکر کردن ما به صورت یک روند ناخودآگاه عمل می‌کند. برای مثال، پس از چند بار رفتن به محل کار یا پختن غذای خاصی دیگر ما در مورد انجام آن کار خاص فکر یا تمرکز نمی‌کنیم. بلکه همچون یک عادت و به صورت خودکار آن را انجام می‌دهیم و در همان حین می‌توانیم ذهن خود را معطوف چیزهای دیگری نماییم. این مسئله تقریباً در تمامی جنبه‌های زندگی صادق است. اگر فردی به ما دشنام داد یا رفتاری مشابه او انجام خواهیم داد یا درگیر می‌شویم، یا بی خیال می شویم و عبور می کنیم. اگر با همسرمان جر و بحثی رخ داد به مادر یا دوستمان زنگ می‌زنیم و یا چند روز قهر می‌کنیم، اگر با مشکلی روبرو شویم یا آن را نادیده می‌گیریم، یا دست به گریبان نیروهای غیبی (طلسم و جادو و …، اگر…،اگر….،)

اگرچه، چنین توانایی مغز در اکثر موارد یک نعمت است اما اشکال کار در افراد با عزت نفس پایین در این است که بسیاری از چیزهای یاد گرفته شده اساساً اشتباه و نادرست بوده‌اند و برای ” افزایش عزت نفس “ بایستی آنها را از ضمیر ناخودآگاه و نیمه خودآگاه به ضمیر خودآگاه انتقال داد و آنگاه سیستم جدید و نو را به صورت آگاهانه و با تمرین جایگزین آن نمود. به عبارت دیگر، ما بایستی به مرحله‌ای برسیم که از تمامی افکار، احساسات و اعمال خود در هر لحظه آگاه باشیم و برای چرایی آن پاسخی درست و عقلانی داشته باشیم و یا پیدا کنیم و آنگاه بتدریج سیستم فکری احساسی خود را اصلاح کنیم.

افزایش عزت نفس

افزایش عزت نفس

برای افزایش عزت نفس می شود، بایستی نکات زیر را رعایت کرد:

 • آگاهی لحظه به لحظه از خود برای افزایش عزت نفس : تمرین کنید برای هر نوع فکر، احساس، پاسخ و رفتار خاص‌تان که شما را منقلب یا تحریک و یا ناراحت می‌کند یک علامت سؤال بزرگ قرار دهید و از خود بپرسید چرا؟ و پاسخ آن را برای خودتان توضیح دهید. چرا این حرف رو زدم؟ چرا اینکار رو کردم؟ چرا از صحبت یا رفتار فلانی ناراحت شدم؟ مثال: چون سلام نکرد؟ خوب سلام نکردن چرا بده؟ چون کوچیکتر بایستی به بزرگتر سلام کنه. چرا کوچیکتر بایستی به بزرگتر سلام کنه؟ و…
 • واقع نگری، پذیرش و زندگی با واقعیت برای افزایش عزت نفس : تمامی نظام هستی بر پایه قاعده و قانون است. برای اینکه ماشین حرکت کند، نیاز به سوخت (یا انرژی) داریم، در یک قرعه کشی با یک میلیون شرکت کننده احتمال اینکه نام شما درآید یک در میلیون خواهد بود و اگر تعداد شرکننده صد نفر باشند، این احتمال به یک درصد خواهد رسید و… . اما در بسیاری از موارد قضیه به این شفافی و واضحی نیست و مشکل اکثر افراد در افتراق واقعیت از تصور، خیال و آرزو در چنین مواردی است. برای مثال وقتی اداره هواشناسی پیش‌بینی کرده است که در طی ۲۴ ساعت آینده در فلان جاده احتمال بارش برف سنگین زیاد (۹۰%) خواهد بود عقل سلیم حکم خواهد کرد که اگر قصد سفر به آنجا را داریم حداقل با خود زنجیر چرخ نیز ببریم (هر چند ممکن است برف نیاید) و به امید شانس عمل نکنیم. متاسفانه در بسیاری از موارد دید ما به قضایا و موضوعات، داستان همان فردی است که یک فیلم را برای چندمین بار نگاه می‌کرد به امید اینکه پایان فیلم چیز مورد دلخواهش درآید!!
 • افزایش عزت نفس

  افزایش عزت نفس

  بازنگری در ارزش‌ها و باورها برای افزایش عزت نفس : همچنانکه بزرگان دینی بارها تاکید کرده‌اند که لحظه‌ای تفکر و تعمق بالاتر از هزاران ساعت عبادت است، ما بایستی معیارهای ارزشی و باورهایمان که تعیین کننده احساسات، افکار، رفتار و مسیر زندگی‌مان هستند را بطور جدی به چالش بکشیم و با آگاهی و منطق، ناخالصی‌ها و خرافات آن را الک کرده و دور بریزیم.

ب) پذیرش خود: همچنانکه ذکر شد یکی از تعابیر حرمت نفس بالا پذیرش هرآنچه که هستیم (چه خوب چه بد) است، دوست داشتن خوبی‌هایمان و تلاش درجهت اصلاح نقص‌هایمان و بهتر شدن.

حتماً به این مطلب هم نگاهی بیندازید >>  درمان کمرویی و خجالت با تکنیک تحلیل خود

در مطالب بعدی بیشتر درباره افزایش عزت نفس خواهیم گفت.

منتظر نظر شما عزیزان هستیم.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (به این مطلب امتیاز دهید)
Loading...
منبع: سایت تصمیمان

حتما نگاهی به مطالب مرتبط زیر بیندازید

نظرات:

لطفا نظر خود را بگویید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *