استیو جابز (1)

استیو جابز (1)

استیو جابز [1] 

 استیو جابز و داستان موفقیت افسانه ای بنیان گذار اپل- اگر ناگزیر بودید یک نفر را به عنوان شخصیت دهنده سیلیکون ولی[2] انتخاب کنید، فهرستی از رقبای مختلفی همچون بیل هیولت[3] ودیوید پاکارد[4]، بیل گیتس(هر چند مایکروسافت در سیلیکون ولی نیست)، اندی گروو[5] و گوگل دو[6] در اختیار داشتید. اما برای بسیاری،انتخاب کاری ساده تر است – و آنان بدون شک استیو جابز را بر می گزیدند. استیو جابز، از یک سو، مظهری از سادگی و توانایی ذاتیِ در هم آمیختن عشق و فناوری با اندکی دگرگونی به همراه جهان بینی کاملا عجیب و متفاوت، و از سوی دیگر، به طور قطع، تاجری باور نکردنی و بی مانند است.

Steve Jobs-استیو جابز

Steve Jobs-استیو جابز بنیان گذار اپل

شرکت اپل، که استیو جابز مؤسس، مدیر عامل و رئیس هیئت مدیرۀ آن بود، با درایت و توانمندی درک ارتباط با مخاطبان خود، بدون شک نمونه ای بی همتا از شرکتی موفق در دنیا به شمار می رود.

از طرف دیگر اپل، که شهرتش را از استیو جابز به دست آورده، نه تنها شرکتی رایانه ای، بلکه به عنوان یک پدیدۀ فرهنگی مطرح شده است. عرضۀ محصولات جدیدش به عنوان یک اتفاق در سرتاسر دنیا شناخته می شود و همۀ مشتریانش، با علاقۀ بسیار زیادی که گاهی این علاقه به شیفتگی بی حد و اندازه ای مشابهت دارد، و یا به طور معمول، هرکسی که مصرف کنندۀ دنیای مدرن است، بی صبرانه از آن استقبال می کند. برای بسیاری، اپل یعنی استیو جابز و استیو جابز یعنی اپل.

Steve Jobs-استیو جابز

Steve Jobs-استیو جابز بنیان گذار اپل

زندگی نامه استیو جابز:

استیو جابز (Steve Jobs) در سال 1955 به دنیا آمد. مادرش هنگام تولد او از همسرش جدا شده بود، به همین دلیل استیو جابز را به یک زوج به نام های پائول و کلارا جابز که در کالیفرنیا در خانه ای مشرف به کوه زندگی می کردند، به فرزند خواندگی سپردند. سن فرانسیسکو، مرکز فرهنگیِ زمان کودکی و نوجوانی استیو جابز بود. در حالی که کالیفرنیای شمالی در انحصار دنیای هیپی ها بود، در همان نزدیکی، انقلابی دیگر همه چیز را تحت تأثیر خود قرار داد. از دهۀ 1950 به بعد پژوهش هایی در دانشگاه استنفورد، سیلیکون ولی (این واژه در سال 1971 ساخته شد) را به مرکز فناوری پیشرفتۀ دنیا مبدل کرد و می توان این گونه گفت که اعتبار قرن بیستمِ ایالت های کالیفرنیا، تحت تأثیر استیو جابز، کاملاً حفظ شد و باقی ماند. استیو جابز یکی از تأثیر گذارترین انسان های قرن بیستم بود و تا زمانی که به دنیای مصرف گرای فناوری قدم نهاد، بی مانند بود.

Steve Jobs-استیو جابز

Steve Jobs-استیو جابز بنیان گذار اپل

استیو جابز، پس از پایان دورۀ متوسطه، در مدرسۀ کوپرتینو[7] در کالیفرنیا، به یادگیری علوم محض و نیز ادبیات و شعر در کالج رید[8] در پورتلند پرداخت. پس از گذراندن فقط یک ترم از دانشگاه به شهر خود بازگشت و در شرکت بازی های رایانه ای  به نام «آتاری» با عنوان متخصص استخدام شد. در همان زمان با افراد انجمن متخصصان حرفه ای رایانه که هومیبر[9] نام داشت، با استیو وُزنیاک[10] آشنا شد. سپس برای دیدار با یک رهبر روحانی و فراگیری برخی آموزه های روشنگریِ عرفانی راهی کشور هند شد. در سال 1976 استیو جابز، وُزنیاک و شخص دیگری به نام رونالد واین[11] شرکت اپل را در گاراژ خانوادگی استیو جابز تأسیس کردند. او می گوید اپلی که ما در سال 1977 تولید کردیم نه صفحه کلیدی داشت، و نه کیس و صفحه نمایشی، که با قیمت 666 دلار به فروش می رسید و به توفیقی سریع دست یافت.

Steve Jobs-استیو جابز

Steve Jobs-استیو جابز بنیان گذار اپل

شرکت به سرعت رونق یافت. در سال 1977 شرکت رایانه ای اپل2 و در سال 1979 اپل 2+ را به بازار معرفی کرد. در سال 1980 شرکت وارد بازار بورس به ارزش 165 میلیون دلار شد. اما در واقع ملاقات با زیراکس در سال 1979، اپل را در مسیری که امروز است، قرار داد. استیو جابز سهام شرکت زیراکس را خرید و به دیدار رایانۀ زیراکس آلتو که نخستین رایانۀ مجهز به کارت گرافیک (GUI)[12] که در رایانه ها و لپ تاپ های امروزی دیده می شود، رفت. استیو جابز در سال 1983 بر روی کارت گرافیک کار کرد و محصول کاملاً متفاوتی را با آنچه در زیراکس وجود داشت، به نام اپل لیسا[13] تولید کرد، اما او، به  دلیل سیاست های داخلی شرکت، مجبور شد طرح لیسا را رها کند. به هر حال، تصمیم بدی نبود، زیرا لیسا شکستی تجاری بود که البته استیو جابز را به طرح مکینتاش[14] رهنومن ساخت. در سال 1984، اپل مک[15] با تبلیغ پر هیاهو و معروفِ«1984» شرکت وارد بازار شد.

حتماً به این مطلب هم نگاهی بیندازید >>  تام پیترز و کتاب در جستجوی برتری+فیلم(بخش2)

گرچه استیو جابز و اپل دو نماد جدایی ناپذیر به نظر می رسیدند، چندی پس از ورود مکینتاش به بازار، این دو، بعد از دو دهه، از یکدیگر جدا شدند. در سال 1985، استیو جابز ، پس از مشاجرات فراوانی که با رئیس هیئت مدیره، جان اسکالی[16] داشت، تصمیم به ترک شرکت گرفت. دلیل این تصمیم چندان دور از انتظار نبود. استیو جابز بسیار الهام بخش و درخشان بود و روحیات مختلفی را در وضعیت های متفاوت داشت و با مدیرانی که درگیر قانونمندی های خشک و دست و پاگیر بودند نمی توانست همکاری کند.

Steve Jobs-استیو جابز

Steve Jobs-استیو جابز بنیان گذار اپل

استیو جابز سپس شرکت نکست[17] را تأسیس کرد و به جز کسانی که به رایانه علاقۀ جنون آمیز داشتند، کمتر کسی آن را به خاطر می آورد. اگر بخواهیم عادلانه قضاوت کنیم، محصولات نکست کیوب بسیار زیبا و از نظر فناوری بسیار و حتی گاهی بیش از اندازه پیشرفته بودند. اما مشکل عمدۀ محصولات نکست، بهای حدود 6500 دلاری آن بود. در نتیجه، فروش محصولات رونق چندانی نیافت. استیو جابز همچنین در فعالیت های دیگری نیز مشارکت داشت. وی در سال 1986، شرکت پیکسار[18] را از جورج لوکاس[19] به بهای ده میلیون دلار خریداری کرد. در سال 1995، شرکت پیکسار فیلم پویا نمایی (انیمیشن) «داستان اسباب بازی» را برای نخستین بار روانۀ بازار کرد و ارزش سهام استیو جابز در آن شرکت به 585 میلیون دلار رسید. به هر حال، از رابطۀ قبلی جابز و اپل نمی توان چشم پوشید و برای او بسیار سخت بود که طرح های متفاوتی را بدون حضور اپل پیش ببرد. آنان هر دو به تنهایی بسیار درخشان بودند، ولی هرگز به اندازۀ لحظاتی که در کنار هم کار می کردند، خوب نبودند.

تا اواسط دهۀ 1990 همه چیز در اپل روبه راه بود، تا وقتی که بهای سهام شرکت شروع به پایین آمدن کرد. در سال 1996 استیو جابز نکست را به مبلغ 430 میلیون دلار به شرکت اپل واگذار کرد و در ازای  مبلغ آن، سهام خود را در شرکت افزایش داد. شرکت در آن سال مبلغ 816 میلیون دلار زیان داد. در سال 1997 بسیاری از افراد پایان کار اپل را پیش بینی می کردند. عنوان اول مجلات بدین گونه بود:«مرگ تدریجی، پس از سال ها سقوط سهام، اپل نیازمند یک استراتژی و یک نجات دهنده است.» نجات دهندۀ شرکت، مؤسس مقاوم، با هوش، و توانمند اپل بود.

استیو جابز به اپل بازگشت و افراد نکست را در شغل هایی بسیار مهم قرار داد و در مصاحبه ای اعلام کرد که توانایی های نکست بر روی اپل تأثیر فراوانی خواهد داشت که برای دنیای رایانه بسیار اثر بخش خواهد بود. در وهلۀ اول، نکست با معرفی رابط های گرافیکی[20]، قدم بزرگی برداشت. سپس استیو جابز که در نکست پاسخی بود به فرهنگ سخت و دست و پاگیر کاغذ بازی، به عنوان مدیر عامل موقت، و پس از دو سال، به عنوان مدیر عامل دایم شرکت منصوب شد.

Steve Jobs-استیو جابز

Steve Jobs-استیو جابز بنیان گذار اپل

حضور استیو جابز اپل را به مسیر مجدد خود باز گرداند. او طرح هایی همچون رایانه های نیوتن دستی[21] را کنار نهاد و تمرکز خود را بر آی-مک[22] معطوف کرد. استیو جابز سپس به فرآیند دگرگونی شرکت پرداخت و شرکت را از فروشندۀ کامپیوتر به فروشندۀ محصولات مصرفی الکترونیکی مبدل کرد. در سال 2001 محصولات ویران کنندۀ سهم بازار رقبا، آی پاد[23] را عرضه کرد و در سال 2007 همین اتفاق را با محصولات آی فون[24] در بازار تلفن همراه تکرار کرد. هر دوی آن ها بیش از رایانه های شرکت به فروش رسیدند.

ادامه دارد…

پایان قسمت اول داستان موفقیت استیو جابز مدیر افسانه ای شرکت اپل.

برای مشاهده قسمت دوم داستان موفقیت استیو جابز به این بخش مراجعه کنید.

[1] Stev jobs  [2] Silicon valley – قطب صنعت رایانۀ آمریکا

[3] Bill Hewlett  [4] David Packard  [5] Andy grove

[6] Google due (sergey brin and larry page)

[7] Cupertino  [8] Reed college  [9] Homebrew computer club

 [10] Steve wozniak  [11]  Ronald wayne

[12] Graphical user interface  [13] Lisa

[14] Macintosh  [15] Apple mac

[16] John sculley  [17] Next  [18] Pixar

[19] George lucas   [20] Graphical interfaces

[21] Handheld newton   [22] iMac   [23] iPod [24] iPhone

استیو جابز…

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (به این مطلب امتیاز دهید)
Loading...
منبع: سایت تصمیمان

حتما نگاهی به مطالب مرتبط زیر بیندازید

نظرات:

  1. parmis

    با سلام و تشکر مطلب بسیار عالی بود منتظر ادامه اش هستیم… من کلیپی از سخنرانی استیو جابز در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دیدم بسیار جالب بود اگر از مجموعه سخنرانی هاش هم دارید لطف کنید بزارید ..ممنون

    پاسخ

لطفا نظر خود را بگویید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *