اختلال اضطراب اجتماعی و رابطۀ آن با ضمیر ناخودآگاه

اختلال اضطراب اجتماعی و رابطۀ آن با ضمیر ناخودآگاه

اختلال اضطراب اجتماعی و رابطه آن با شخصیت و ضمیر ناخودآگاه

اختلال اضطراب اجتماعی یا همان (social anxiety disorder)بر کسی پوشیده نیست که رابطۀ عمیقی بین شخصیت، افکار انسان و اختلال اضطراب اجتماعی وجود دارد. از نظر تعریف به مجموع الگوهای فکری،احساسی و رفتاری منحصر به فرد و نسبتاً ثابت هر فرد شخصیت و به عملکرد مغز ضمیر، روان یا ذهن گفته می شود. ضمیر یا روان در سه سطح ناخودآگاه، نیمه خودآگاه و خودآگاه عمل می کند که مرکز آنها در مغز متفاوت ولی مرتبط با هم هستند.

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی

در اختلال اضطراب اجتماعی، ضمیر ناخودآگاه انسان نقش مهمی را دارد. بُعد یا ضمیر ناخودآگاه عمدتاً حاصل عملکرد قسمتهای بَدَوی و اولیه مغز (هسته های مغزی، دستگاه لیمبیک، بصل النخاع، مخچه و قسمتهایی از قشر مغز) بوده و درگیر و مسئول نیازهای اولیه و حیاتی (گرسنگی، تشنگی، لذت، هیجان، خشم، ترس و…)، پایه های اصلی شخصیت(حرمت نفس، اعتماد، اراده، خلاقیت، پشتکار، هدفمندی، هویت جنسی و…)، طرز نگرش و تلقی از مسائل و آنچه در حال وقوع و جریان بوده و پاسخ آنی و سریع به آنها و نیز مرکز آرزوها و احساسات است و در حالت عادی فرد به چرایی و چگونگی آنها آگاه نیست و کنترل چندانی بر روی آنها ندارد. (مگر اینکه همواره در لحظه باشد و در مورد آنچه فکر و احساس می کند تأمل و تعقل کند) و به طور خودکار عمل می کند.

 به همین دلیل به آن ناخودآگاه گفته می شود. در درمان اختلال اضطراب اجتماعی، شناخت ضمیر ناخودآگاه بسیار مهم است. تا سنین 8 سالگی نزدیک به تمام شخصیت فرد را ضمیر ناخودآگاه تشکیل می دهد و در یک فرد بالغ حدود 80 تا 90 درصد شخصیت مربوط به همین نهاد یا ضمیر ناخودآگاه است و به همین دلیل برخی به طور استعاره ای به آن کودک درون (inner child) نیز می گویند. به عبارت دیگر، در دوران کودکی، والدین و دیگر افراد نزدیک و اثرگذار یک سری وسایل و ابزار ارزیابی و اندازه گیری در نهاد کودک می کارند و کودک به واسطه ی آنها خود، دیگران و آنچه در پیرامونش میگذرد را مورد ارزیابی قرار می دهد. این ابزار و وسایل چیزی نیستند جز همان گفتگوی درونی و افکار خودکار.

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی

درمان اختلال اضطراب اجتماعی و اصلاح گفتگوی درونی

گفتگوی درونی (Internal dialogue) :به مجموع باورهای عمیق درونی نسبت به توانمندی، لیاقت و ارزشمندی خود، حرمت یا عزت نفس (self-esteem) گفته می شود. حرمت نفس یک نوعی گفتگویی درونی است که فرد به طور ناخودآگاه در رابطه با خود (در ضمیر ناخودآگاه) دارد و می تواند خوب و بالا یا بد و پایین باشد.

حتماً به این مطلب هم نگاهی بیندازید >>  ترس از اجتماع و افکار خودکار منفی لعنتی!

در درمان اختلال اضطراب اجتماعی باید بسیار مراقب گفتگوی درونی خود باشیم که سرنوشت ما را تغییر می دهد.

در آینده بیشتر راجع به روش های درمان اختلال اضطراب اجتماعی خواهیم پرداخت.

حوشحال می شوم که نظر و تجربه شما را در زمینه اختلال اضطراب اجتماعی بدانم.

برای شروع ارتباط موثر، حتماً توصیه می کنم در مینی دورۀ رایگان سایت، به نام  روز آزادی کم روها شرکت کنید. این دوره بصورت هدیه است که 3 راز ساده و ترفند کاربردی برای غلبه بر کم رویی و ایجاد ارتباط موثر را با زبان ساده بیان می کند که می توانید بصورت کاملاً رایگان از لینک زیر دریافت کنید:

اختلال اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (به این مطلب امتیاز دهید)
Loading...
منبع: سایت تصمیمان

حتما نگاهی به مطالب مرتبط زیر بیندازید

نظرات:

  1. Elham

    سلام،ممنون ازتوجه ظریف ودقیقتون دررابطه باتشخیص های افتراقی اختلال ها،
    اماتوضیح درمورددرمان هابیشتر تئوریست اگرمیشه بیشترعملی مطرح بشه خیلی بهتره.

    پاسخ

لطفا نظر خود را بگویید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *