اثر مرکب | راز موفقیت بزرگان|درس سوم

اثر مرکب | راز موفقیت بزرگان|درس سوم

اثر مرکب | راز موفقیت بزرگان|درس سوم

اثر مرکب از «رازی» پرده بر می دارد که در پشت صحنۀ موفقیت همۀ انسا نهای موفق و تاثیر گذار وجود دارد.

نیازی نیست به فرمول جادویی و دست غیب محتاج باشید تا زندگی شما را دگرگون کند. اکثر مردم اعتقاد دارند یک روزی، یک جایی، یک نفری از غیب بیاید و همۀ مشکلات آنها را به یک باره حل کند و تبدیل به فرد رویایی شوند. در صورتیکه تغییر از همین ثانیه های عادی در جلوی چشم شما و از خود شما  شروع می شود و نیازی به عوامل بیرونی نیست.

به بیان زیبای حافظ که گفته است:

سالها دل طلب جام جم از ما می کرد *** وان چه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

گوهری کز صدف کون و مکان بیرون است *** طلب از گمشدگان لب دریا می کرد

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

اگر شبیه بیش تر مردم باشید، اعتقادی به اثر مرکب نخواهید داشت. دلایل خیلی زیاد و قابل درکی برای این حرف وجود دارد. شما نتیجه ی نهایی اثر مرکب را تجربه نکرده اید. در جامعه، فریب مان داده اند. ما با بازاریابی های تجاری هیپنوتیزم شده ایم. شما را با مشکلاتی که ندارید، متقاعد می کنند و بعد، برای پیش گیری و علاج آن ها، راه حل هایی فوری به شما می فروشند و ما شرطی شده ایم تا به پایان های افسانه ای که جای شان را رمان ها و فیلم هاست، باور داشته باشیم. ما اعتقاداتمان را دربارۀ ارزش سخت کوشی و تلاش های مداوم و پایدار از دست داده ایم.

شما نتیجه نهایی اثر مرکب را تجربه نکرده اید.

اثر مرکب، اصل به دست آوردن پاداش های بزرگ از طریق مجموعه ای از انتخاب های کوچک و هوشمندانه است. آن چه درباره ی این فرایند از همه چیز برای ام جالب تر است، این است که با وجود این که نتایج به دست آمده خیلی بزرگ هستند، ولی قدم هایی که در هر لحظه بر می دارید، خیلی به چشم نمی آیند. می توانید از این استراتژی برای بهبود وضع سلامتی تان استفاده کنید یا برای بهبود روابط یا وضعیت مالی یا هر چیز دیگری که می خواهید، و این تغییرات آن قدر جزیی هستند که تقریبا نامحسوس محسوب می شوند. این تغییرات کوچک، باعث نتایجی کوچک یا غیر آنی می شوند، نه پیروزی های بزرگ و آشکار. پس چرا باید به خودم زحمت بدهم؟ خیلی ها فریب سادگی اثر مرکب را می خورند و خیلی زود از آن ها خسته می شوند. بعد از هشت روز دویدن، دست می کشند، چون هنوز هم اضافه وزن دارند. یا بعد از شش ماه تمرین، یادگیری نواختن پیانو را رها می کنند، چون به جز در یک نت ساده، هنوز در چیز دیگری مهارت پیدا نکرده اند.

چیزی که آن ها نمی دانند این است که این گام ها ی کوچک و به ظاهر ناچیز که پیوسته و در طول زمان انجام می شوند، یک تفاوت بنیادین ایجاد می کنند. اجازه دهید چند مثال بزنم تا جزییات این موضوع را برای شما توضیح دهم.

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

سکه ی جادویی و اثر مرکب

فرض کنید جایزۀ یک بانک بین اللملی را برنده شده اید. حال بانک به شما می گوید دو انتخاب در پیش رو دارید. یا همین الان جایزه سه میلیون دلار پول نقد را تحویل بگیرید و یا امروز یک سِنت تحویل بگیرید و روز بعد به مقدار دو برابر روز قبل دریافت کنید و این پرداخت به مدت 31 روز ادامه پیدا می کند. حال شما  کدام را انتخاب می کنید؟ اگر از قبل، این مثال را شنیده باشید، میدانید که باید سکه ی یک سِنتی را انتخاب کنید، چون این مسیری است که به یک ثروت بزرگ تر منتهی می شود. با این حال، بسیاری از افراد سه میلیون دلار پول نقد را ترجیح می دهند. چرا خیلی سخت است که باور کنیم انتخاب سکه ی یک سنتی، در نهایت منجر به پول بیشتری می شود؟ چون زمان خیلی بیشتری می برد تا نتیجه ی نهایی را ببینیم. بیایید نگاهی نزدیک تر و دقیق تر داشته باشیم. معمولا مغز انسان دچار خطای محاسباتی می شود. چون هر 100 سنت می شود یک دلار و در ذهن ما اصلا به گرد سه میلیون دلار نمی رسد!!

فرض کنیم شما سه میلیون دلار پول نقد را انتخاب می کنید و دوستتان از مسیر سکه ی یک سِنتی می رود. در روز پنجم، دوستتان فقط شانزده سنت دارد(یعنی هنوز به یک دلار هم نرسیده) و شما هنوز سرمست داشتن سه میلیون دلار هستید و به انتخاب خود افتخار می کنید و دوستتان را بخاطر ندانم کاری سرزنش می کنید. در روز دهم، او فقط 5/12 دلار دارد که جلوی پول شما چیزی به حساب نمی آید. فکر می کنید دوستتان درباره ی تصمیمی که گرفته است، چه احساسی داشته باشد؟ شما مشغول خرج کردن میلیون ها دلار هستید و از آن لذت می برید و از انتخابتان هم خیلی راضی هستید.

بعد از گذشت بیست روز و در حالی که تنها یازده روز باقی مانده، مسیر سکه ی یک سنتی تنها به  5243 دلار ختم شده است. در این لحظه، دوست شما درباره ی خودش چه احساسی دارد؟ برای همه ی فداکاری ها و رفتارهای مثبت اش، فقط کمی بیشتر از پنج هزار دلار نصیبش شده است. ولی شما سه میلیون دلار دارید! حالا نوبت معجزۀ اثر مرکب می رسد،جادوی غیبی اثر مرکب شروع می کند به پدیدار شدن. همان رشد و ترقی کوچک روزانه، اثر مرکبی ایجاد می کند که ارزش آن در روز سی و یکم در حدود 10 میلیون و هفصد و سی هزار دلار است که بیش از سه برابر پول شماست!!

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

تعجب نکنید این راز اثر مرکب است که کسانی را که پایداری می کنند متحیر می سازد.

در این مثال ساده دیدیم که چرا پایداری در طول زمان، خیلی مهم است. در روز بیست و نهم، شما همان سه میلیون دلارتان را دارید و مسیر سکه ی یک سنتی به چیزی در حدود 2/7 میلیون دلار ختم شده است. دقیقا در روز سی ام از این دوره ی 31 روزه است که او با  5/3 میلیون دلار از شما جلو می افتد و در آخرین روز این فوق ماراتون یک ماهه است که دوستتان شما را کنار می زند و شکست می دهد او در نهایت، کارش را با حدود 10 میلیون و هفصد هزار دلار به پایان می رساند، آن هم مقابل سه میلیون دلار شما!

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

چیزهای خیلی کمی هستند که به اندازه جادوی اثر مرکب، موثر و برانگیزاننده باشند. به شکل حیرت انگیزی، این «نیرو» در همه ی جنبه های زندگی به همین اندازه موثر و قدرتمند است. داستان بعد هم مثال دیگری است از این موضوع…

حتماً به این مطلب هم نگاهی بیندازید >>  راز موفقیت در قرعه کشی نیست! درس6

اثر مرکب در زندگی سه دوست

سه دوست صمیمی را در نظر بگیرید که کنار هم بزرگ شده اند. در یک خارج از کشور زندگی می کنند، حساسیت هایی شبیه هم دارند و ماهیانه چهار هزار دلار حقوق می گیرند. هر سه ازدواج کرده اند، سلامتی و وزن طبیعی دارند و فقط کمی درباره ی «چاقی بعد از ازدواج» نگران هستند. دوست اول، حمید، همان کارهای همیشگی اش را انجام می دهد، خوشبخت است یا دست کم اینطور فکر می کند، ولی بعضی وقت ها شکایت می کند که هیچ چیزی هرگز تغییر نمی کند. دوست دوم، رضا، بعضی تغیرات مثبت کوچک و به ظاهر بی اهمیت را شروع میکند. هر شب، ده صفحه از یک کتاب خوب را می خواند و هر روز در مسیر رفتن به محل کارش، 30 دقیقه، یک فایل صوتی آموزشی یا الهام بخش را گوش می کند. رضا می خواهد تغییراتی را در زندگی اش ایجاد کند؛ ولی نمی خواهد برای این کار، سر و صدای زیادی به پا کند. قصد دارد 125 کالری را از برنامه غذایی روزانه اش حذف کند. البته این موضوع بزرگی نیست. این کار با یک کلوچه یا چند تا قند کمتر، یا حذف نوشابه از رژیم غذایی و یا نخوردن سس مایونز برای ساندویچ هایش میسر است. کارهایی که همه شان شدنی هستند. علاوه بر این، او فقط روزی بیست دقیقه پیاده روی نرم را جزو فعالیت هایش کرده است. کارهایی که خیلی جدی نیستند که نیاز به شجاعت یا تلاش زیاد داشته باشند. کارهایی هستند که هر کسی می تواند انجام دهد. ولی رضا مصمم است که این کارها را انجام دهد. او می داند با این که این کارها ساده هستند، ولی ممکن است به آسانی وسوسه شود که از انجامشان صرف نظر کند.

دوست سوم، امیر، چند انتخاب بد انجام داده. تازگی ها یک تلویزیون جدید با صفحه نمایش بزرگ خریده و بنابراین وقت بیشتری را به تماشای برنامه ای می گذراند که به آن علاقه دارد. او دستورالعمل هایی را که در شبکه ی آشپزی دیده است، امتحان می کند؛ لازانیا و انواع دسرها از غذاهایی هستند که علاقه دارد. درضمن، او با لذت تمام اکثر سریال های ماهواره را پیگیری می کند و خود را توجیه می کند که: “ای بابا خسته ام” و ساعت ها روی مبل لم می دهد و به تلویزیون خیره است. این ها چیزهای خیلی زیادی نیستند، امیر فقط می خواهد کمی بیشتر لذت ببرد.

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

در آخر ماه پنجم، هیچ تفاوت مشهود و محسوسی بین حمید، رضا و امیر وجود ندارد. رضا هرشب کمی کتاب می خواند و هر روز در مسیر رفتن به محل کارش به فایل های صوتی گوش می دهد. امیر از زندگی اش لذت می برد و کار کمتری انجام می دهد. حمید هم همان کارهای همیشگی اش را انجام می دهد. هرچند هر کدام الگوهای رفتاری خودشان را دارند، ولی پنج ماه به اندازه کافی طولانی نیست که هر گونه افت یا بهبود واقعی در وضعیت و موقعیت شان ایجاد کند. در واقع، اگر وزن این سه نفر را روی یک نمودار رسم می کردیم، با خطای گرد کردن صفر مواجه می شدیم؛ یعنی هر سه کاملا هم اندازه و هم وزن به نظر می رسیدند. در انتهای ماه دهم، هنوز هم نمی توانیم تغییرات قابل توجهی را در زندگی شان ببینیم. وقتی به انتهای ماه هجدهم می رسیم، تفاوت هایی جزییی ولی قابل اندازه گیری در این سه دوست ظاهر می شود.

ولی حدود ماه بیست و پنجم، تفاوت های آشکار و واقعا قابل اندازه گیری نمایان شدند. در انتهای ماه بیست و هفتم، تفاوت های بزرگ و فاحشی بین آن ها وجود دارد و در ماه  سی و یکم، تغییرات و تفاوت های آن ها تکان دهنده است وشگفت انگیز. حالا امیر چاق است، در حالی که رضا آراسته و خوش اندام به حساب می آید.رضا به سادگی و فقط با کم کردن 125 کالری از برنامه ی غذایی روزانه اش، 15 کلیو از وزن اش کم کرده است!

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

امیر در همان بازه زمانی، روزانه فقط 125 کالری بیش تر مصرف کرده بود و 15 کیلو به وزنش اضافه شده بود. حالا او 30 کیلو بیشتر از رضا وزن دارد! ولی تفاوت های بین آن ها به مراتب بیشتر از وزن شان بود. رضا تقریبا هزار ساعت از وقتش را به خواندن کتاب های خوب و گوش کردن به فایل های صوتی پیشرفت شخصی سرمایه گذاری کرده بود و با به کار بستن دانشی که به دست آورده بود، ترفیع شغلی گرفته بود و حقوق اش هم بیش تر شده بود. بهتر از همه ی این ها این که زندگی زناشویی اش هم بهتر شده بود و روابطی گرم و صمیمانه با همسرش داشت. امیر چطور؟ از کارش ناراضی بود و زندگی زناشویی اش هم پر از مشکلات بود و در معرض خطر! و از این رژیم غذایی به فلان روش لاغری اعجاب انگیز آن هم فقط در 15 جلسه! و اما حمید چه شد؟ تقریبا همان جایی بود که دو سال و نیم پیش هم در آن جا قرار داشت، جز این که حالا از زندگی، بیش تر شکایت می کرد.

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

اثر مرکب راز موفقیت بزرگان compound effect

قدرت خارق العاده ی اثر مرکب به همین سادگی ست. آن هایی که اثر مرکب را به نفع خودشان به کار می گیرند در مقایسه با همتایان شان که اجازه می دهند اثر مرکب علیه شان باشد، تفاوت هایی باور نکردنی دارند. اثر مرکب معجزه آسا به نظر می رسد! شبیه جادوست یا جهشی کوانتومی، بعد از گذشت سی و یک ماه(یا سی و یک سال)،شخصی که ماهیت مثبت اثر مرکب را به کار می گیرد، مثل کسی به نظر می رسد که یک شبه به موفقیت رسیده است. در واقع، موفقیت عمیق او نتیجه ی انتخاب های کوچک هوشمندانه ی ست که در طول زمان و با پایداری انجام شده اند.

برای شروع موفقیت در زندگی و کسب و کار پیشنهاد می کنم ابتدا مینی دورۀ هدف گذاری و برنامه ریزی شخصی سرنوشت یک رویا را از اینجا دانلود کنید.

منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (به این مطلب امتیاز دهید)
Loading...
منبع: سایت تصمیمان

حتما نگاهی به مطالب مرتبط زیر بیندازید

نظرات:

 1. fatemeh

  باسلام خدمت اقای موسوی وهمه دوستان تصمیمانی عزیز.ممنون از این همه راهنمایی ودلگرمی.حرفتون درسته چون من چندبار کاری راکه خواستم مستمر انجام دادم وبه نتیجه خوبی رسیدم.شاید به چشم نیان ولی برای خودم لذت بخش بوده.بازم تشکر میکنم به امید موفقیتها واثرات مرکب بیشتر وبهتر در زندگی همه.خسته نباشید

  پاسخ
 2. sh

  بسیار زیبا و دلچسب.ممنون از اینکه به فکرمون هستند و راهنمایی میکنین.خداوند یارو یاورتان باد

  پاسخ
 3. مهتاب

  سلام به فعالان گروه تصمیمان.. خدا رو شکر میکنم که تو این شلوغی و روزمرگی های زندگی کسانی هستند که به فکر تعالی روح و وجود آدمان… خدای مهربون همیشه و همه جا با تمام توانش یاد و یارت باشه (آمین )

  پاسخ
 4. GHAZAL

  باسلام و خسته نباشیذ
  خیلی خوب و جالب بود. اثر مرکب بعد از گذشت حداقل 31 ماه خودشو کاملا نشون میده یا اینکه این عدد یه مثاله؟
  سپاس

  پاسخ
  1. مدیرسایت

   سلام بر شما دوست عزیز.
   در بسیاری از زمینه ها تغییرات خودشونو از ماه 24 به بعد نشان می دهند و به تدریج نتایج بزرگتر می شود.
   البته باید به این نکته توجه داشت که انسان همواره باید در تلاش و بهبود مستمر باشد.

   پاسخ
 5. rahil

  بادرود
  به تازگی کتاب ثروتمندترین مرد بابل رو به اتمام رسوندم و فکر میکنم شباهتهایی بین مطالب خوب شما و این کتاب هست.موفقیت با گامهایی اهسته اما پیوسته بدست میاد.
  با سپاس ازشما و مطالب اموزندتون.

  پاسخ
 6. فریما

  سلام واقعا ممنونم از راهنمایی های شما. من قبلا اثر مرکب را در دو مرحله تحصیلی کارشناسی،و کارشناسی ارشد تجربه کردم و در مقطع دکتری مدتی بود که ان را فراموش کردم ولی با مطالب خوب شما نتایج تلاش های،قبلی ام بهم یاداوری شد و تصمیم گرفتم دوباره ادامه دهم.

  پاسخ
 7. ارزو

  با سلام خدمت گروه تصمیمان و اقای موسوی گرامی,مطلب کاربردی بود باوجوداینکه شاید تک
  تک ما ادمها یکبار اثر مرکب را در زندگی خودمون
  اجرا کرده باشیم چون انسانهای فراموشکاری هستیم فراموش میکنیم که انجام کارهای ساده و اسان میتونه تاثیر بزرگی تو زندگیمون بگذاره,در کل مطلب خیلی خوبی بود ,متشکرم از مطالب
  ارزشمندی که برای ما میگذارید.

  پاسخ
 8. معصوم

  سلام خدا قوت آقای موسوی خیلی مطلب جالبی بود و پاسخ خیلی از سوالاتم رو پیدا کردم ممنونم و همیشه منتظره پیامهایه جذابتون هستم

  پاسخ
 9. sh.k

  سلام
  واقعاً دست شما درد نکنه
  شگفت‌انگیز بود!!!!!!
  از این اثرات مرکب شاید خودم تو زندگی واقعی دیده بودم ولی هیچوقت به چشمم نیومده و ساده و بیخیال از کنارشون عبور کردم.
  ممنون که انقدر خوب و زیرکانه و ساده همه مطالب رو توضیح میدید.
  مشتقانه و بی صبرانه منتظر مطلب بعدی خواهم بود
  موفق باشید

  پاسخ

لطفا نظر خود را بگویید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *